Nenechte se stresovat: vyzkoušejte jídlo a terapii proti stresu

Pozorujete na sobě příznaky stresu? Máte neustále plný diář a do toho se snažíte zvládat domácnost a děti? Zastavte se. Dlouhodobý stres vám může vážně poškodit zdraví, je na čase naučit se ho zvládat! Jak na to?

Potraviny, které vám pomohou zvládnout stres

Stres poškozuje imunitní systém, snižuje náladu a zvyšuje krevní tlak. Pokud do jídelníčku zařadíte potraviny s opačným účinkem, můžete škodlivé dopady stresu do jisté míry vykompenzovat. Patří mezi ně zejména:

 • ryby a maso
 • vejce
 • ořechy a semínka
 • ovoce a zelenina

Samostatnou skupinu poté tvoří antioxidanty, které najdete v lesním ovoci, zázvoru, fazolích a jiných luštěninách. 

Naopak bílý cukr a tuk ve zvýšené míře podporuje stres, na což je třeba si dát pozor ve vypjatých situacích, kdy automaticky saháme právě po vysokokalorické stravě plné nasycených tuků a rafinovaného cukru. 

Hýbejte se a choďte brzo spát

Jakákoliv fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku a kvalitní spánek znamená lepší zvládání stresu. Lékaři tuto teorii plně potvrzují, ale zároveň varují před sportováním těsně před uložením ke spánku, který je pak narušen a nedostává se dostatečné obnovy těla a mysli. Za nejefektivnější cvičení proti stresu se doporučuje běh, plavání, tanec, cyklistika nebo skupinové aerobní aktivity. 

Nestíháte pravidelně sportovat? Možná si jen neumíte najít tu správnou chvíli během nabitého dne. Naučte se jak si lépe zorganizovat čas a najít si čas na cvičení každý den

Dlouhodobý stres se velmi často projevuje problémy s usínáním a nespavostí. Pokud se i vy do nekonečna převalujete v posteli a v hlavě vám stále běží myšlenky na to, co všechno potřebujete stihnout, naučte se zlepšit své spánkové návyky. Lepší spánek vyžaduje dodržování určitých pravidel:

 • Spěte na tichém a tmavém místě.
 • V místnosti před spaním pořádně vyvětrejte a nepřetápějte. 
 • Zařaďte do každého dne pravidelné cvičení alespoň na 10 minut. 
 • Přes den čerpejte energii na sluníčku.
 • Omezení alkohol a kofein před usnutím. 
 • Minimálně 60 minut před usnutím se přestaňte dívat na televizi nebo telefon.
 • Pokud se vám stále nedaří usínat rychle, začněte praktikovat meditaci, relaxaci nebo oblíbená dechová cvičení před spaním.
Šťastná žena na břehu jezera.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Každodenní terapie proti stresu 

Stres je bohužel přirozenou součástí života v moderní společnosti. Pokud nechcete, aby poškodil i vaše zdraví, naučte se přijmout řadu malých změn ve vašem každodenním životě. Nic vás nebudou stát, ale mohou vám pomoci postupně získat pozitivní přístup a řešit všechny problémy v klidu.

Naordinujte si terapii smíchem. Když se člověk směje, přijímá více kyslíku. Svaly, srdce a plíce dostanou podporu a uvolňují se potřebné hormony, se kterými se cítíte dobře. Smích zmírňuje bolest, zlepšuje imunitní systém a dobrou náladu na delší dobu. Scházejte se s kamarádkami, zavolejte sestře, podívejte se na komediální seriál nebo si přečtěte pár vtipů na internetu. 

Můžete vyzkoušet také terapii mluvením/řečovou terapii. Řečová terapie pomáhá lidem se lépe se stresem vyrovnat. Sdílení vzájemných stresových situací a potenciálních řešení v lidech vzbuzuje dojem, že na to nikdy nejsou sami. Pomocí mluvení se mění negativní myšlenky na ty pozitivní. Zde klíčovou roli může sehrát i terapeut, který v řečovém cvičení pomáhá nalézat ty správné cesty pro odbourání stresu. Můžete ale zvolit jednodušší cestu a popovídat si s kamarádkou.

Akutní stresová situace vyžaduje okamžité řešení a pokud to jde, naordinujte si relaxační techniku na závěr každého dne. Pravidelné zklidnění vám pomůže nejen lépe usnout, ale také lépe zvládat dlouhodobý stres. Vyzkoušejte třeba následující cvičení jógy, meditační cvičení nebo moderní techniky hlubokého dýchání. 

Zdroj: webmd.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X