Dechová cvičení pomáhají proti stresu i při běhání: zkuste je

Jste často ve stresu? Potřebujete jednoduchou metodu, jak se rychle uklidnit a zvládnout náročnou situaci? Znáte dechová cvičení? Vyzkoušejte jednoduché dýchání, které vás uklidní, nastolí psychickou i fyzickou pohodu a pomůže vám při tréninku uběhnout dál, než minule. Naučte se správně dýchat, je to jednoduché, zdarma a zaručeně funkční!

Dechové cvičení zmírňuje stres a napětí

Dechová cvičení se stala díky módě otužování v poslední době velmi populárními. Správné dýchací techniky a metody vám ale mohou pomoci i když se cítíte pod stresem a přepadají vás úzkosti. Pokud s dechovými cvičeními teprve začínáte, najděte si nějaké klidné místo ve vašem domově, oblečte si pohodlné oblečení a pusťte se do toho. Zabere vám to pouze několik málo minut.

Základem je naučit se dýchat pomalu a zhluboka. Soustřeďte se pouze na váš dech, což nebude ze začátku jednoduché. Náš mozek má ve zvyku neustále odbíhat k nejrůznějším podnětům, myšlenkám a povinnostem, které nás ještě čekají. 

Jste často ve stresu? Naučte se i další metody, jak zvládnout stres a naučit se odpočívat i když na to nemáte čas.

dechové cvičení pro začátečníky
pixabay.com

Jak správně dýchat při běhání i relaxaci

Nemůžete při běhání popadnout dech? Trvá vám večer dlouho, než usnete? Naučte se správně dýchat! 

Základem každé dýchací techniky je nádech nosem a následný výdech pusou. Mělké dýchání, při kterém dýcháte pouze krátce do hrudníku a vzduch ihned vydechnete, vás může naopak ještě více znervóznit a spustit případné stavy úzkosti. Proto se vždy zaměřte na pořádný hluboký nádech nosem, napočítejte do tří a následně hezky zhluboka vydechujte pusou a opět počítejte do tří. Zaměřte se na to, aby vaše nádechy a výdechy byly stejně dlouhé. 

Dechové cvičení pro začátečníky může spočívat právě v uvědomění si vlastního nádechu a výdechu. Vyzkoušejte třeba jednoduché dýchání podle videa, které vás naučí pravidelně nadechovat a vydechovat:

Abyste měli kontrolu, že se správně nadechujete, položte si jednu ruku na břicho a sledujte, zda se vám při nádechu břicho nadzvedává. Pokud ne, dýcháte jen povrchně, zkuste pomalejší nádechy a pořádně se na ně soustřeďte. 

Dechová cvičení při meditaci

Chcete se uvolnit a zbavit stresu během pár minut? Jakmile budete mít hluboké dýchání v malíčku, zkuste jej využít jako relaxační techniku. Vypněte telefon a dopřejte si třeba i jen desetiminutovou pauzu během vašeho dne.

Položte se na gauč, na postel nebo klidně na zem. Jakmile si pohodlně lehnete, zavřete oči a soustřeďte se pouze na váš dech. Veškeré myšlenky potlačte a představte si, že s každým nádechem vaše tělo opouští veškerý stres, starosti, úzkosti, strachy a negativní myšlenky.

Odpočinek je důležitou součástí zdravého životního stylu, který je ale pravděpodobně nejvíce podceňovaný. Pokud chcete být zdraví, štíhlí a psychicky v pohodě, naučte se každý den odpočívat, cvičit a hřešit, jedině tak dosáhnete dlouhodobé tělesné i duševní rovnováhy.

jak uběhnout více
pixabay.com

Vyzkoušejte cvičení “lví dech”

V meditaci se využívá speciální metoda, která se nazývá lví dech (popř. dech lva). Spočívá v tom, že zhluboka dýcháte, ale při každém výdechu přidáte zvuk “HA“. Tato metoda pomáhá s úzkostmi a celkovým napětím, neboť krásně uvolní váš obličej a hrudník. Lví dech bývá součástí jógových cvičení a doslova při něm kopírujete sedícího lva.

Pokud si neumíte dost dobře představit, jak lví dech vypadá, podívejte se třeba na toto video, kde je oblíbená technika dýchání podrobně popsaná:

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X