Nevěnujete dostatečnou pozornost čištění vašich brýlí? Riskujete víc, než si myslíte

Když se rozhlédnete při procházce městem kolem sebe, vždycky uvidíte někoho, kdo má na obličeji brýle, ať již dioptrické nebo sluneční. Brýle jsou navíc v současné době nejen korekční pomůckou problémů se zrakem či ochranou našich očí proti slunci, ale také výrazným módním doplňkem. Bohužel mnoho z nás jim zdaleka nevěnuje takovou péči, jakou bychom měli. Čistíme je až tehdy, když už přes ně téměř nevidíme. S trochou nadsázky ale můžeme říci, že si tímto způsobem zahráváme s ohněm.

Brýle a bakterie

Pravidelné čištění brýlí je totiž velmi důležité. Nejrůznější studie ukazují, že na většině zkoumaných dioptrických i slunečních brýlí se vždy nachází obrovské množství bakterií, včetně stafylokoka. Vysoké koncentrace bakterií se nacházejí především na nosních polštářcích a místech, kde brýle přiléhají k uším. Výzkumy též odhalují, že většina lidí si čistí brýle v průměru méně než jednou týdně a v naprosté většině případů se při tom soustředí pouze na skla. Podle odborníků bychom ale brýlové čočky měli čistit každý den, obroučky pak stačí jednou až dvakrát týdně.

Špinavé brýle a infekce očí

Bakterie žijící na povrchu našich brýlí mohou způsobit rozmanité infekce, ty mohou postihnout nejen oční víčka, ale také nejrůznější části oka samotného. Jednou z takových očních infekcí je i bakteriální keratitida, která vzniká v rohovce. Může způsobovat bolest, citlivost na světlo, slzení, výtok a ovlivňovat kvalitu vidění. Tento typ infekce může vzniknout velmi rychle a vyžaduje okamžitou léčbu. Znečištěné brýle nás také mohou vystavit riziku nepříjemného zánětu spojivek, který postihuje vnitřní stranu víčka a vnější vrstvu oka. Další běžnou oční infekcí, která může vzniknout, je blefaritida neboli zánět očního víčka. Může vést mimo jiné k tvorbě šupinek na víčku, otoku, zarudnutí a pocitu pálení.

Muž v brýlích.
zdroj: unsplash.com

Jak správně čistit brýlové čočky

K tomu, aby byly vaše brýle čisté a zářivé, nepotřebujete obvykle více než dvacet sekund. Začněte tím, že si umyjete ruce. Nechcete si přece na brýle přenést ještě bakterie z rukou. Nejprve se brýle doporučuje opláchnout destilovanou vodou, abyste smyli veškeré nečistoty z povrchu čoček, které by je mohly poškrábat. Následně osušte brýle hadříkem z mikrovlákna a na obě strany čoček naneste buď čisticí roztok, nebo v případě nouze též saponát na nádobí. Stačí rozetřít jednu kapku na obě strany čoček. V případě použití saponátu, brýle následně opláchněte a osušte.

Jak čistit obroučky brýlí?

Čištění obrouček je též velmi důležité, časem na nich ulpívají nejen nečistoty z okolí, ale také náš pot či make-up. To může následně představovat nebezpečí nejen pro citlivou oblast očí, ale též nosu či uší. Zanedbávané obroučky mohou způsobit různé dermatologické problémy. Postup čištění obrouček je podobný jako u čoček. Využít můžete buď speciální čisticí roztok, nebo saponát na nádobí. Poté je vhodné nosní a ušní části obrouček otřít tamponkem namočeným v lihu.

Co nedělat

Na závěr je vhodné upozornit na několik chyb, kterých se někteří z nás při čištění brýlí dopouštějí. Brýle nikdy nečistěte pomocí papírových kapesníků, ubrousků či oblečení, které máte právě na sobě. Zejména papírové utěrky jsou totiž často příliš hrubé a mohou na čočkách způsobit droboučké škrábance. Tabu by mělo být také čistění brýlí pomocí slin. Tímto způsobem si na brýle pouze přenesete nejrůznější mikroorganismy z vašich úst.

Trápí vás suché oči? Na vině může být řada našich zlozvyků.

Zdroj: oomc.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, fitday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X