Maitake – elixír pro imunitní systém

Vedle známější shiitake je maitake nejdůležitější léčivou houbou v tradiční čínské medicíně. Má intenzivní vůni i chuť a je skutečnou zásobárnou životně nepostradatelných biologických látek, jako jsou minerály, vitamíny a aminokyseliny.

Název houby pochází z japonštiny a znamená „tančící houba“, jelikož lidé, když ji našli, údajně tančili radostí.

Co maitake obsahuje

Je bohatým zdrojem ergosterinu, což je předstupeň vitamínu D. Je to sterin, který podstatně ovlivňuje funkci buněčných membrán. Z vitamínů je v maitake především thiamin (vitamín B1) a další vitamíny řady B, jako je riboflavin (B2), niacin (B3), biotin (B7) a další. Rovněž významný je obsah minerálních látek, především vápníku, železa, draslíku, hořčíku a zinku. V maitake ovšem najdete i proteiny, tuky, uhlohydráty, cukr a vlákninu. Zvláštní význam této houby ovšem spočívá v jejích polysacharidech (glukanech). Patří k tzv. beta-glukanům, které se vyskytují pouze v maitake.

Léčivé účinky

Polysacharidy obsažené v maitake mají protinádorové účinky. Umějí totiž intenzivně stimulovat imunitní systém tím, že přispívají ke vzniku obranných buněk. Například polysacharid GFPS1b umí snižovat účinky chemoterapie. Beta-glukany v jejich nejčistší a biologicky nejúčinnější podobě jsou k dostání pod označením „D-frakce“, popř. „MD“ a „SX-frakce“.

Houba maitake stimuluje obranyschopnost i preventivně a zvyšuje ochranu před infekcemi a dalšími chorobami. Prokázán byl i kladný vliv na snižování krevního tlaku, hladiny krevního cukru a cholesterolu. Z těla se vylučuje ve větším množství cholesterol a kyselina žlučová, což následně snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Maitake může pomáhat i při hubnutí, pokud ovšem od ní nebudete čekat zázraky.

Použití

Čerstvou houbu u nás neseženete, ovšem extrakt z ní je nabízen ve formě prášku, kapslí, tekutého extraktu, tablet nebo jako surovina k přípravě čaje. Jelikož houba maitake neobsahuje vitamín C, můžete si její účinek zvýšit souběžným užíváním některého ovoce, které je na vitamín C bohaté.

Pozor však na současné užívání maitake a prostředků na ředění krve nebo na snižování hladiny cukru. Tato kombinace může vyvolat nežádoucí vedlejší účinky.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X