Čtyřicet let: Nejen prsa v pohotovosti

Hlídat si zdraví je důležité v každém věku. Čtyřicítka je pro ženy často zlomový moment. Jsou stále krásné, aktivní, plné života. Ale čas nelze oklamat a některé parametry se rychleji mění, proto je potřeba začít hlídat zdraví pečlivěji…

Zrychlují se totiž třeba hormonální změny v organismu, snižuje se produkce estrogenu a tím začíná být postava celkově kulatější, zvlášť v břišních partiích. Ženám se po čtyřicítce zpomaluje metabolismus, je potřeba si hlídat nejen složení stravy a dostatek vyváženého pohybu, ale i některá vyšetření, která vás uchrání před rizikem nemocí. Zvyšující se hmotnost přináší riziko vyššího cholesterolu v krvi a kardiovaskulárních nemocí. Ty patří k nejčastějším civilizačním hrozbám. Zvlášť pro jedince, kteří mají v rodinné anamnéze vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cév, infarkty.

Pomoc je snadná: prevence

Podle vyhlášky č.70/2012 Sb. o preventivních prohlídkách by měl dospělý člověk každé dva roky podstoupit všeobecnou praktickou prohlídku. Je hrazená z veřejného zdravotního pojištění a určitě není zbytečně stráveným časem v ordinaci. Lékař s vámi probere rodinnou anamnézu, váš aktuální zdravotní stav a potíže, provede základní vyšetření, například vám změří krevní tlak, pošle vás na základní krevní vyšetření, kde se zjistí hladiny cholesterolu, natočí vám EKG.

Pokud je vám víc než 45 let, měl by vám změřit i hladinu cukru v krvi a probrat onkologickou prevenci či platné očkování proti tetanu. Stejně tak byste měla absolvovat zubní a gynekologickou prohlídku. Při ní se provádí cytologické vyšetření stěru z děložního čípku jako screening nádorů děložního hrdla. Každá žena na něj má nárok od 15 let jednou ročně. Důvod je jasný: v případě, že se objeví nějaké varovné signály, čas hraje hlavní roli. A pokud se onemocnění začne řešit včas, je vysoká šance na vyléčení.

Několik dobrých argumentů

Víte, že zánět dásní zvyšuje riziko vzniku mozkové mrtvice nebo srdečního infarktu?
Že kolem 45. roku začnou oči vykazovat příznaky vetchozrakosti? Ztrácejí schopnost akomodace (zaostření) na blízko, takže vás možná čeká módní doplněk v podobě obrouček. Víte, že preventivní oční prohlídka může odhalit i vysoký nitrooční tlak, který spojený s vysokým krevním tlakem, počínající zelený či šedý zákal?
Víte, že kolem 40. roku se zvyšuje riziko vzniku diabetu u žen? Že je třeba kontrolovat činnost štítné žlázy?

Prsa: ozdoba s varováním

Každá žena by si měla prsy sama vyšetřovat, vždycky po skončení menstruace. Ozdoba ženy totiž patří zároveň k nejrizikovějším orgánům – rakovina prsu je nejčastější onkologické onemocnění žen. Mamograf jako základní preventivní vyšetření pojišťovny hradí ženám od 45+ jednou za dva roky. V případě, že se ve vaší rodině tento druh onemocnění vyskytl, může gynekolog doporučit časnější sledování. Ženy si mamologii ve specializovaných screeningových centrech mohou vyžádat samy a vyšetření uhradit. Některé zdravotní pojišťovny v rámci bonusových programů tato vyšetření částečně či úplně proplácejí. Do čtyřicítky jsou ženy preventivně vyšetřeny ultrazvukem, po 40. roce věku mamograficky.

A něco navíc

Onkologická prevence je zcela nezbytná. Kromě mamografu, nezanedbávejte i screening nádorů tlustého střeva a konečníku (test na krvácení do stolice). Tato vyšetření máte hrazená od 50 do 55 let 1x ročně; od 55 let můžete vybírat ze dvou variant: jednou za dva roky test, nebo jednou za deset let kolonoskopii.

Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X