Léčba deprese jde i bez antidepresiv: jaké máte alternativní možnosti?

Označení deprese se v dnešní době používá s velkou nadsázkou a bývá synonymem špatné nálady nebo dočasného neúspěchu. Stav, kdy se o člověka pokouší deprese, je ale mnohem závažnější a vyžaduje soustavnou péči a léčbu v řádu měsíců nebo let. Lze se vyhnout lékům a jaké jsou další metody léčby?

Tabletky po ruce 

Je přirozené, že s přibývajícím věkem je člověk svolnější k pravidelnému užívání léků. Po diagnóze, která určí jako hlavní problém depresivní stavy, lékař v drtivé většině případů předepisuje antidepresiva. Jejich vedlejší účinky bohužel ovlivňují lidský organismus v mnoha ohledech.

Již samotná antidepresiva mívají psychologický efekt (placebo). Pacient nabyde dojmu, že se léčí a dostává se mu pomoci. V ten moment, je-li deprese jen povrchovou záležitostí, se zlepšení dostaví ve velmi krátkém čase. 

V řadě případů je třeba řešit problém více do hloubky a kombinovat několik způsobů léčby najednou. Odborníci se shodují, že podpora ve formě terapií, hlubšího sebepoznání a přiznání si komplikací je cesta sice trnitá, ale účinná. 

Máte podezření, že vaše psychické zdraví není úplně v pořádku? Přečtěte si více o tom, jaké jsou prvotní příznaky deprese.

Kognitivně behaviorální terapie 

Věděli jste, že jde o jednu z nejžádanějších terapií? Sezení u odborníka si poslední roky ordinuje čím dál více lidí. Dlouho ale ve společnosti panovalo stigma, že pomoc psychologa je spíše pro ostudu. Naopak. V rámci kognitivně behaviorální terapie se pacient ponoří do svých vlastních problémů. Proberou se všechny milníky v životě, které mohly k současným problémům přispět a nutit k opakovaným chybám. Výstupem by měl být způsob, jak se naučit krizím předcházet. 

Odborník umí velice rychle rozlišit, kdy se jedná o “kosmetickou úpravu na duši” nebo skutečný problém, který je třeba kombinovat s antidepresivy a soustavnou péčí. Běžně se předepisuje balíček deseti až dvanácti sezení. Novinkou, která lidem zpřístupňuje odbornou pomoc na dálku, je online terapie, přičemž obě varianty může předepsat praktický lékař.

Žena na terapii u psychologa.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Interpersonální terapie 

Některé metody kladou velký důraz na propojení mezi současností, dětstvím a zážitky z let minulých. Přesně na takovém principu funguje interpersonální terapie. Věří, že jde o propojený kruh, kdy všechno souvisí se vším. Používají se odlišné přístupy chování. Pokud například mělo dítě pocit nedoceněnosti, terapeut mu dopřává dostatek pochval a podporuje pacientovo sebevědomí. 

Metodu lze praktikovat přímo v poradně nebo online, výsledky se dostavují poměrně rychle. Vždy je ale třeba stavět na upřímnosti a volit terapeuta tak, abychom neměli vnitřní blok se mu svěřit. 

Věděli jste, že káva může urychlit rozvoj deprese, pokud už k ní máte z nějakého důvodu sklony?

Pohyb je lékem na všechno 

Nezáleží na tom, jde-li o nordic walking, několikaminutový výklus kolem bloku nebo pravidelné cvičení pilates.. Velkou měrou se ale podílí na zlepšení zdravotního stavu a ústupu potíží. Při pohybu dochází k uvolňování serotoninu a dopaminu a podvědomě se zlepšuje nálada. 

Z dlouhodobého hlediska má cvičení mnohem širší dosah, podporuje sebeúctu a sebevědomí. O to víc, pochází-li vůle pravidelně se hýbat z vlastního přesvědčení. Ve chvíli, kdy jde o nucenou činnost, která není člověku příjemná, se mohou tvořit další blokátory, zhoršovat stav samotné deprese, prohlubovat dojem osobních neúspěchů a vést do začarovaného kruhu, ze kterého pacienta vyvedou jen o kategorii silnější antidepresiva. 

Existují také další alternativní metody na léčení deprese, jako je podávání lithia nebo elektroléčba. S vhodným přístupem by vám měl vždy poradit odborník. Pokud potřebujete pomoc v oblasti psychického zdraví, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře, který určí další postup.

Zdroj: nhs.uk

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Jo jasny ono se to mluvi kdyz se deprese spoji s prechodem je to peklo sportuji jsem aktivni a stejne je mi to k prdu takze stejne musim vyhledat odbornika

  2. Promiňte,ale….vyústění článku o alternativě do závěru, že pokud potřebujete pomoc, navštivnte svého lékaře……dobrý, no :-).

  3. Prozatím jsem na mé deprese nenašel žádný lék, za celý život jsem jich vyzkoušela mnoho, chodím k psychiatričce, ale žádná úleva. Život naprosto zkažený, kdo to nepoznal, tak nám nerozumí, ale je to strašné, proč se musí takhle trpět ?

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X