Příznaky počínající deprese můžete odhalit sami, pomůže jen odborník

Máte sem tam “depku” kvůli neustálému stresu z nekonečného koloběhu rodina-práce-děti? Nebo se začínáte pomalu ale jistě pohroužet sami do sebe bez ohledu na to, jak se vám zrovna v životě daří? Deprese je vážné psychické onemocnění, které je třeba rozpoznat co nejdříve, přečtěte si jak.

Příznaky klinické deprese

Klinická deprese znamená vysoké stádium deprese, při které dotyčný ztrácí zájem, náladu, potěšení z každodenních činností po dobu nejméně 2 týdnů. Změny nálady negativně ovlivňují sociální, pracovní nebo vzdělávací fungování v běžném životě. Příkladem klinické deprese je záškoláctví, kdy se člověk vyhýbá školním povinnostem a sociálnímu kontaktu se spolužáky a vyučujícími. 

počáteční příznaky deprese
pixabay.com

Hlavní příznaky deprese

Příznaky počínající deprese a úzkosti jsou často zaměnitelné s jinými běžnými stavy způsobenými zejména dlouhotrvajícím stresem. Pokud však na sobě pozorujete jeden nebo více z níže uvedených znaků delší dobu, je na místě navštívit odbornou pomoc. Vyhledejte ve svém okolí psychologa, psychiatra, terapeuta nebo se svěřte svému praktickému lékaři, který vám doporučí vhodného specialistu. 

Mezi nejčastější příznaky deprese patří:

Depresivní nálada po celý den 

Opakující se pocity smutku, doprovázené pláčem. Proměnlivá nálada. Podrážděnost na jakýkoliv vnější podnět od okolí. Vyprchalo potěšení z obyčejných maličkostí. Nezájem o sport, oblíbené aktivity, kroužky apod., které byly vykonávány skoro každý den.

Úbytek/přírůstek hmotnosti

Může se projevit změna o více než 5% tělesné hmotnosti za měsíc. Dochází ke snižování/zvyšování chuti k jídlu, které brání depresivnímu myšlení. 

depresivní stavy
pixabay.com

Nespavost

Každodenní potíže se spánkem. Neschopnost usnout v daný večerní čas, nebo naopak přílišný spánek, díky kterému prospíte celý den a stále se cítíte unaveni.

Neklid a drobné zlozvyky

Je doprovázen menšími zlozvyky, jako jsou kousání nehtů, úprava vousů/vlasů, olizování rtů, poklepávání tužkou, lupání klouby, vytahování oblečení. Tomu se říká psychomotorická agitace. Může nastat ale i druhý extrém, tzv. psychomotorická retardace, kdy jde o zpomalení pohybů, úkonů, řeči, ztišení projevu apod.

Ztráta energie na běžné činnosti

Ať už dojde ke spánku na jakkoli dlouhý čas, vždy přichází únava a ztráta energie. I ty nejmenší úkoly, jakou jsou oblékání, luxování, praní, umývání apod., se zdají být obtížné a trvají mnohem déle, než obvykle.

jak poznat depresi
pixabay.com

Pocity bezcennosti a nízké sebevědomí

Přemítání, bilancování, návrat do minulosti – mysl stále vyhodnocuje, utápí se nepřiměřenou vinou a přemýšlí o drobných selháních.

Snížená schopnost myslet

Mysl je nesoustředěná, nerozhodná a rozptýlená. Každý den se objevují potíže s pamětí, která již není schopna obsáhnout větší množství informací a racionálně rozhodnout banální problémy.

Deprese a smutek

Velkou a těžší formou depresivní poruchy mohou lidé trpět v období smutku, kdy dojde ke ztrátě milované osoby. Jinými slovy, není normální, pokud příznaky úmrtí vyvolají u člověka zhoršení stavu po dobu déle než dvou měsíců. 

Pokud se všechny tyto příznaky vyskytnou společně, bývají závažnější a prognóza je horší ve srovnání s úmrtím, které není doprovázeno velkou depresivní poruchou. K depresi, která vznikla z úmrtí, obvykle dochází u osob s jinou zranitelností vůči depresivním poruchám. Zotavení těchto osob můžeme docílit pomocí antidepresivní léčby.

první příznaky deprese
pixabay.com

Zdroj: psychcentral.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X