Káva může urychlit rozvoj deprese a úzkosti: je to i váš případ?

Neumíte si své ráno představit bez hrnku horké kávy? Je ranní vstávání vaším nepřítelem číslo jedna? Káva vás dokáže postavit na nohy a dodat vám potřebnou energii. Jenže věděli jste, že káva může být spouštěčem úzkostí a depresí? Kolik je na tomto tvrzení pravdy? A jaké jsou účinky kávy na náš organismus? 

Trpíte úzkostmi? Nepijte kafe

Pojďme si na začátek vyjasnit jednu věc: každé lidské tělo je jiné a proto i každý lidský organismus reaguje na různé podněty odlišně. 

Nedávná studie potvrdila zhoršení stavu deprese a úzkosti při pravidelné konzumaci kávy. Tato studie sledovala respondenty, u kterých se již dříve projevily příznaky úzkostí, tudíž nelze tvrdit, že by káva byla spouštěčem depresí

Pokud se u vás deprese ani úzkosti nikdy neprojevily, můžete být v klidu a svému kávovému rituálu se dál poklidně oddávat. Jestliže ale naopak máte sklony k depresím a úzkostné stavy se u vás již někdy v minulosti vyskytly, kávě se raději vyhýbejte nebo alespoň její spotřebu snižte na maximálně jeden šálek denně

Máte pocit, že se u vás začíná projevovat některé z psychických onemocnění? Naučte se rozpoznat prvotní příznaky deprese a nebojte se požádat o pomoc odborníka. Můžete kontaktovat přímo psychologa nebo svého praktického lékaře, který vás nasměruje dál.

Obrázek z kávových zrn shora.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Káva jako prevence rakoviny

Přestože řada laiků i odborníků kávu často zatracuje jakožto nezdravou, kromě výsledků u pacientů s psychickými onemocněními se nepřišlo na významnější negativní účinky na lidské zdraví. 

To potvrzuje i fakt, že Světová zdravotnická organizace (WHO) před několika lety odstranila kávu ze seznamu potravin způsobujících rakovinu

Ta navíc ve své studii ve spolupráci s Harvardskou Univerzitou uznala svůj omyl a o kávě dokonce prohlásila, že funguje jako skvělá prevence vzniku rakoviny.

Na druhou stranu nic není černobílé a většina z nás ví, že po vypití šálku kávy vám stoupne krevní tlak (systolický v průměru o 17%). To v případě jedinců s normálním tlakem nebo těch s trvale nižšími hodnotami nemusí znamenat žádný problém. V České republice je hypertenze jedna z nejčastějších civilizačních onemocnění. Proto byste měli dbát na svůj jídelníček včetně hlídání množství zkonzumovaného kofeinu.

Hubnutí pomocí kávy

Ale káva není pouze skvělou prevencí vzniku rakoviny, podle odborníků zlepšuje naše kognitivní funkce, tedy paměť a schopnost učení, zrychluje reakční dobu a dokonce pomáhá i proti vzniku Alzheimerovy choroby. 

Lidé, kteří si hlídají štíhlou linii a chtěli by ubrat nějaké to kilo navíc, které je trápí, mohou vyzkoušet přidat pár šálků kávy do svého jídelníčku, protože urychluje metabolismus. A věděli jste, že káva vás dokáže zasytit až na 3 hodiny

A jelikož je nadupaná antioxidanty, má pozitivní vliv na celkové lidské zdraví. V neposlední řadě snižuje riziko vzniku cukrovky.

Dívka s hrnkem kávy.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Najděte si svou hranici citlivosti na kofein

Někteří jedinci si mohou dát před spaním šálek espressa a pak prospat celou noc, jiní by po takové dávce nezamhouřili oči do rána. Do jaké skupiny spadáte vy? Můžete si hrnek kávy dopřát kdykoliv během dne a vaše tělo nepocítí rozdíl?Nebo naopak si poslední šálek kávy dáváte v pět odpoledne abyste se nepřipravili o vydatný noční spánek? Pravidelní konzumenti kávy by si tuto hranici měli najít a přizpůsobit ji své návyky. 

Co z toho všeho tedy vlastně vyplývá? Káva nám víc prospívá než škodí. Pokud netrpíte depresemi ani úzkostmi, není důvod proč byste ji měli přestat pít. Jediné, co je potřeba udělat, je nalézt vaši hranici tolerance kofeinu a zjistit, jak rychle jej vaše tělo dokáže odbourat.

Zdroj: lifehack.org

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X