Proč máte vysoký tlak zrovna vy: příčiny, které můžete ovlivnit

Trpíte na vysoký krevní tlak? Snažíte se řešit nemoci spíše přírodní léčbou než jen polykáním hromady léků? Máme pro vás dobrou zprávu: řadu faktorů, které ovlivňují vznik hypertenze, můžete ovlivnit vy sami. Které to jsou?

Užívejte si a hřešte pouze výjimečně

Už jste jistě slyšeli, že hypertenze patří mezi tz. civilizační choroby. To znamená, že její vznik je podmíněn tím, jak žijeme. Ale ruku na srdce, myslíte na své cévy pokaždé, když si otevíráte pytlík brambůrků nebo si dáváte skleničku alkoholu?

Nikdo není svatý a smyslem života jistě není nekonečné odříkání. Je však třeba najít rovnováhu a nekonzumovat nezdravé pochutiny jen proto, že se v supermarketech nabízejí 7 dní v týdnu. 

Určitě jste někdy viděli pyramidu zdravé výživy. Najdete v ní i zákusky, sladkosti nebo tučné maso a hranolky, ale vždy v nejmenším políčku. To v praxi znamená, že si je nemusíte až do smrti zakazovat, ale berte je jako slavnostní pokrm, luxus, který si dopřejete jen občas

Do skupiny takových “hříchů”, které mají vliv jak na hladinu vašeho krevního tlaku, tak celou řadu dalších chorob včetně obezity, můžete bezpečně zařadit:

  • alkohol, od panáků až po ochucené pivo
  • cigarety (kouření výrazně přispívá ke vzniku hypertenze)
  • sladkosti a zákusky
  • solené krekry a chipsy
  • smažená a fritovaná jídla
  • nadměrné solení a přisolování již uvařeného jídla

Pokud to se zdravou výživou myslíte vážně, vyzkoušejte DASH dietu na vysoký tlak, který slibuje výsledky již po 14 dnech a dokáže pomoct i těm, kteří již vysoký tlak mají. 

Červené činky na cvičení.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Stres je významný faktor

Vyvážený jídelníček neznamená dokonalou ochranu před hypertenzí. Jedním z významných faktorů pro vznik vysokého tlaku je také stres. Zažíváte ho dlouhodobě například v práci? Možná je načase zamyslet se nad svým zaměstnáním. Stres je totiž spouštěčem většiny civilizačních chorob a to včetně vysokého tlaku, cukrovky, mozkové mrtvice ale i obezity. Vysoký tlak se tak pojí s celou řadou dalších onemocnění. Trpíte cukrovkou nebo vysokým cholesterolem? I to zvyšuje pravděpodobnost výskytu hypertenze.

Pozor si dávejte také na léky, které užíváte. Některé mohou přispět ke zvýšení krevního tlaku, pokud tedy patříte do rizikové skupiny, jejich užívání konzultujte se svým lékařem.

Hlídejte si váhu nejen kvůli vzhledu

Máte pár kilo navíc nebo trpíte dokonce obezitou? Věřte, že se nejedná pouze o problém estetický. Vyšší tělesná hmotnost totiž také přispívá k vyššímu krevnímu tlaku.

Za choroby krevního oběhu přitom může zejména tzv. viscerální tuk, tedy ten, který se ukládá v oblasti břicha a přímo obklopuje důležité orgány. Z tohoto důvodu jsou častěji ohroženi muži, kterým se větší břicho vyrýsuje spíše než ženám, kterým se tuk ukládá na těle víceméně rovnoměrně. 

Skvělá prevence nadváhy i hypertenze je každodenní pohyb. Pokud prosedíte celý den u počítače, nebojte se udělat alespoň malou změnu- ráno si zacvičte 5 tibeťanů, večer si dejte pár posilovacích cviků na střed těla, do obchodu si zajděte svižnou procházkou. I malá změna může pro vaše tělo hodně znamenat.

Žena cvičí na posílení těla.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Vysoký tlak a genetické predispozice

Má vaše maminka či babička vysoký tlak? Pak je jistá pravděpodobnost, že máte jisté predispozice k tomuto onemocnění i vy. Genetická zátěž je spolu s věkem jediný faktor, který nemáte šanci ovlivnit.

V praxi to ale znamená jediné: čím větší máte přirozenou šanci na zvýšený krevní tlak, tím více byste měli dbát na dodržování zásad zdravého životního stylu. Nikde totiž není řečeno, že hypertenze v rodině znamená 100% šanci i pro vás. Naopak, omezením konzumace nezdravých jídel a alkoholu, striktním nekuřáctvím a zařazením pravidelného pohybu můžete výrazně zvýšit pravděpodobnost, že se u vás nemoc do konce života neprojeví.

Zdroj: familydoctor.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X