Vachta trojlistá – Menyanthes trifoliata

Lidový název je hořký jetel, vodní jetel, trojlístek, bobřek, limonka.

Tato vytrvalá bylina dorůstá výšky 20-30 cm, vyrůstá z dlouhého oddenku, kvete bílými nebo narůžovělými květy v hroznu, které se objevují v květnu a červnu a mohli bychom ji najít růst na rašeliništích, slatinách, bahnitých březích rybníků nebo v mokrých příkopech. Rostlina je chráněná.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčivé účely se sbírají listy, které nesmějí být zahnědlé. Nacházejí se v nich hořčiny, třísloviny a fytoncidní látky (brání růstu mikroorganismů). Nalezneme ji jako součást hořkých žaludečních čajů, tinktur nebo extraktů.

Využití v lidovém léčitelství:

V minulosti byla předepisována na jaterní nemoci a žloutenku. Pomáhá podporovat dobré trávení, podporuje tvorbu žaludečních šťav a ve směsi s dalšími bylinkami má uklidňující vliv na nervovou soustavu.

POZOR – při dlouhodobém užívání nebo ve větších dávkách může způsobovat nevolnost.

Čaj (odvar)

Připravíme si dvě lžičky sušených řezaných listů, které vsypeme do 1/4 litru vody a necháme přejít varem. Následně 15 minut louhujeme. Čaj užíváme chladný, po lžičkách, dva šálky denně.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X