Tenisový loket se objevuje i mimo kurty

Pojem tenisový loket jste již určitě někdy slyšeli. O co se jedná, u koho se může vyskytnout a jak poznat, že tenisovým loktem trpíte i vy? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Co to vlastně tenisový loket je

Tenisový loket je lidové označení pro laterální epikondylitidu. Jedná se o zánět šlach v lokti, kde se šlachy upínají ke kostem. Snadno ho poznáte podle nepříjemné bolesti na vnější straně loktů, která vás zasáhne kdykoliv se snažíte něco zvednout a nebo vzít do ruky.

Tenis nebo golf?

Nemusíte být nutně aktivním hráčem tenisu, aby se u vás objevil tenisový loket. Stejně tak platí, že k tomu, aby se u vás objevil golfový loket, nemusíte hrát golf. Tato dvě zranění získala své názvy kvůli tomu, že k jejich vzniku přispívá jednostranná zátěž, která je právě pro oba tyto sporty typická. A jak se od sebe tenisový a golfový loket liší? Rozeznáte je podle druhu bolesti. Jestliže vás bolí na vnější straně loktů, jedná se tenisový loket. Pokud ale pociťujete bolest uvnitř, potom trpíte golfovým loktem.

Příčiny vzniku tenisového lokte

Jak jsme již zmínili, vznik tenisového loktu se může objevit i u lidí, kteří tenisovou raketu nikdy nedrželi v ruce. Mezi riziková zaměstnání patří:

  • malíři
  • řezníci
  • lidé pracující na počítači
  • hudebníci
  • zubaři
  • manikérky

Součástí těchto profesí totiž je vykonávání opakovaného pohybu a zároveň vyvolávání napětí ve šlachách. Nejčastěji se toto zranění vyskytuje u lidí od 30 do 50 let.

Zdroj: Pixabay

Stanovení diagnózy

Abyste měli jistotu, že se u vás opravdu jedná o tenisový loket, budete muset zavítat do ordinace lékaře. Znamením, že to opravdu laterální epikondylitida, může být opakovaný otok loktů a bolest při pohybu. Ošetřující lékař váš pošle na rentgen, aby vyloučil případné zlomeniny. Zároveň vezme v úvahu vaši rodinnou anamnézu a životní styl.

Léčba je nenáročná, ale ..

Jakmile bude stanovena diagnóza, která potvrdí vaši domněnku, přijde na řadu léčba. Ta spočívá v mnoha krocích.

Budete více odpočívat a svou ruku šetřit. Na případné otoky vám budou předepsány léky nebo krémy. Pro zmenšení otoků si budete moci několikrát denně dopřávat studené obklady a budete ruku protahovat a provádět speciální cviky. Kdyby nic z výše zmíněných úkonů nepomohlo, čekala by vás ambulantní operace, při které by doktor odstranil poškozenou tkáň z loktů.

Prevence je základ

Nikdy není pozdě myslet na prevenci a do svého každodenního života zahrnout pravidelný pohyb rukou a paží, nošení dlah a zpevňovacím bandáží a důkladné zahřátí před fyzickou aktivitou.

V některých zaměstnáních jste ke vzniku tenisového lokte náchylnější. To ale neznamená, že musíte nutně spadat do statistik. Buďte aktivní, myslete na své zdraví a nepodceňujte význam každodenního protahování. Můžete se díky tomu vyhnout nepříjemné bolesti.

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Tak jsem se opět přesvědčil že tyto články jsou opravdu na dvě věci.Na h a na nic.To že musím k lékaři mi snad nikdo nemusí radit.Takovou hovadinu jsem již dlouhou dobu nečetl.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X