Pokojové rostliny nás činí šťastnější, výkonnější a lépe odolné vůči stresu

Zeleň hraje v našich životech důležitou roli, přináší nám pocit klidu a uvolnění od stresu a napětí. I když zrovna nejste nadšeným pěstitelem, vyplatí se mít doma i v práci alespoň několik nenáročných pokojových rostlin. Odměnou vám bude hned několik nezanedbatelných pozitiv. Kolik pokojových rostlin bychom doma či v práci měli mít? Které jsou nejvhodnější?

Méně stresu a starostí

Mnoho z nás čelí každý den na svém pracovišti nemalému množství stresu, který se následně negativně podepisuje na našem fyzickém i duševním zdraví. Pokud si ale například do vaší kanceláře dáte několik pokojových rostlin, budete se cítit lépe. Alespoň to naznačují vědecké studie, které se zabývají touto problematikou, neboť pokojové rostliny snižují stres a psychickou zátěž, která souvisí s duševní prací. Jak je to možné? Potlačují totiž aktivitu sympatického nervového systému, přispívají ke snížení diastolického krevního tlaku a podporují příjemné a uklidňující pocity.

Pokojové rostliny také pozitivně působí na náš kardiovaskulární systém, zejména když se dotýkáme jejich listů. Snižují krevní tlak, srdeční tep, svalové napětí i produkci stresových hormonů. S trochou nadsázky se tak dá říci, že čím více rostlin budete okolo sebe během práce mít, tím klidnější, psychicky stabilnější i zdravější byste měli být.

Pocit klidu a štěstí, i lepší pracovní výkon

Podle výzkumu provedeného na Michiganské univerzitě rostliny též zvyšují schopnost člověka soustředit se na daný úkol. To společně s tím, že jsme celkově klidnější, vede k mnohem šťastnějšímu stavu naší mysli. Květiny tak hrají zásadní roli při zlepšování celkové nálady prostředí, lidé obklopení pokojovými rostlinami se cítí šťastnější, méně vystresovaní a uvolněnější. V důsledku pozitivní energie se také snižuje pravděpodobnost, že budou trpět depresemi spojenými se stresem.

Žena v kanceláři se spoustou pokojových rostlin.
zdroj: pexels.com

Jaké rostliny a v jakém množství do interiéru umístit?

Pozitivní vliv pokojových rostlin na snížení každodenního stresu a udržení člověka v pozitivním rozpoložení potvrzují též výzkumy NASA. Nejlepších výsledků v tomto ohledu údajně dosáhnete, pokud do svého interiéru umístíte šplhavnici zlatou, filodendron, lopatkovec či fíkovník. To, kolik pokojových rostlin do místnosti umístit, samozřejmě závisí na její velikosti. Odborníci většinou doporučují alespoň jednu středně velkou rostlinu na každých 12 metrů čtverečních.

Pokojové rostliny a kvalita ovzduší v interiérech

Je všeobecně známo, že rostliny pomáhají snižovat koncentraci oxidu uhličitého, kromě toho ale studie prokazují jejich příznivý vliv též na snížení koncentrací oxidu uhelnatého, těkavých organických látek, karbonylů i pevných částic, a to přibližně o 30 %. Navíc jsou pokojové rostliny také schopny absorbovat řadu škodlivých organických sloučenin, včetně některých nejrozšířenějších látek znečišťujících životní prostředí, jako jsou polychlorované bifenyly, halogenované uhlovodíky a nitroaromáty. Odstranění těchto látek z ovzduší v místnostech, kde se pohybujeme, má samozřejmě pozitivní vliv na naše zdraví.

Tipy na pokojové rostliny, které se vyplatí mít v ložnici.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net, ellisonchair.tamu.edu, ntrs.nasa.gov, bioadvanced.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X