Puchýř: Co udělat, aby nám nezkazil radost z nových bot či výlet do přírody?

Blíží se jaro a s ním i doba nových jarních bot. Zatímco naši duši nové boty hřejí u srdce, naše nohy jsou s nejnovějším přírůstkem do botníku často spokojeny méně. I když si obuv před koupí vyzkoušíme, může se stát, že z první procházky se vrátíme domů s nepříjemným puchýřem na patě, prstě či kdekoli jinde na chodidle. Co v takové situaci udělat jako první?

Co je puchýř?

Puchýř je zjednodušeno řečeno bolestivý útvar, při kterém se svrchní vrstva pokožky oddělila od hlubší vrstvy, a vznikla dutina, která se zalila tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem. I když existuje mnoho typů puchýřů, nejčastěji vznikají třením, poraněním a teplem. Jsou vlastně jakousi obrannou reakcí našeho organismu na přetížení.

Nové boty a puchýř na patě.
zdroj: freepik.com

Zatímco puchýře na chodidlech vznikají většinou právě v důsledku tření v souvislosti se špatně padnoucí obuví, nebo případně v důsledku nenošení ponožek, puchýře z horka jsou způsobeny popáleninami a spáleninami od slunce. Na rukou mohou puchýře vzniknout v důsledku poranění, kdy něco skřípne kůži tak silně, že to poškodí cévu a způsobí únik krve do spodních vrstev kůže. Náchylné na vznik puchýřů na rukou v důsledku používání určitých nástrojů jsou i některá povolání, například kadeřnice, kuchaři či lékaři. Ať již puchýř vznikne z jakéhokoli důvodu, pokud se neléčí, může se zanítit a naplnit hnisem.

Jak puchýře léčit?

Proto je vhodné je co nejrychleji ošetřit. Důležité je na puchýř příliš netlačit, protože nechcete, aby předčasně praskl. První věc, kterou byste měli udělat, ještě než se puchýře dotknete, ale na kterou mnoho lidí podle odborníků trochu zapomíná, je umýt si důkladně ruce. Jinak můžete do rány, především pokud je puchýř stržený či prasknutý, zanést choroboplodné zárodky, které způsobí zanícení.

Následně byste měli postižené místo jemně omýt mýdlem. Pokud je puchýř celistvý, udržujte ho v neporušeném stavu a přelepte náplastí či speciálními polštářky určenými právě na puchýře. Pokud vám puchýř praskl, je důležité místo vydezinfikovat a teprve poté přelepit. Můžete na něj též aplikovat antibiotickou mast a poté přelepit, nebo v případě většího puchýře překrýt sterilním obvazem. Pokud víte, že se vám o puchýř nebude nic třít, je naopak vhodné místo nezakrývat a nechat na vzduchu.

Propíchnout, či nikoli?

Obecně se doporučuje puchýře nepropíchávat. Při propíchnutí totiž z puchýře vlastně uděláme otevřenou ránu, do které se snáze dostanou potenciální nečistoty a mikroorganismy, které mohou způsobit infekci. Tekutina uvnitř puchýře totiž má svou funkci, udržuje odhalenou vnitřní vrstvu kůže ve sterilním prostředí. Při hojení se nové vrstvy pokožky začnou tvořit pod těmi poškozenými a tekutina vyplňující puchýř se postupně absorbuje.

V případě, že je ale puchýř opravdu velký nebo velmi bolestivý, může být jeho propíchnutí a „vypuštění“ tekutiny nutné. Za tímto účelem si umyjte ruce, puchýř s pomocí sterilní jehly propíchněte poblíž jeho okraje a jemně vytlačte tekutinu. Následně místo znovu omyjte a osušte, poté můžete na puchýř nanést antibiotickou mast a překrýt jej gázou.

V jakých situacích se vyplatí na chodidlo přiložit cibuli?

Zdroj: mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X