5 zdravotních výhod a způsobů využití pro přesličku

Vraťte se v čase a představte si 300 stop vysoké stromy, na kterých odpočívají různá zvířata, kolem kterých létají obrovské vážky krmící se čerstvými výhonky z těchto majestátních rostlin. To jsou předci byliny, kterou dneska známe jako přesličku.

Je těžké si připustit, že nějaká rostlina přežila dobu ledovou a existuje do teď, ale je to jen svědectví o síle, kterou v sobě ukrývá. Dnešní verze těchto rostlin jsou sice mnohem kratší, ale na síle nic neztratily. Proto má pro nás lidi skvělé benefity! Tady jsou:

 Nehty, zuby a vlasy

Abyste trojici těchto částí těla měli neustále silnou, potřebujete silici. Přeslička je obrovským zdrojem tohoto minerálu, protože obsahuje oxid křemičitý. Když zařadíte přesličku do svého jídelníčku, přestanou se vám lámat nehty, budete mít silnější vlasy i zuby. Změny můžete vidět po dvou měsících užívání.

Prevence osteoporózy

Vědci zkoumali účinnost přesličky při tvorbě kostí a je prevence infekce, které by mohli být spojeny s frakturami a osteoporózou. Přeslička zlepšuje kostní stavbu osteoblastů, tedy buněk, které mají na svědomí tvorbu kosti tím, že na sebe váže minerály a snižuje pravděpodobnost infekce. Navíc inhibuje působení buněk, které rozkládají kosti, což přispívá k vyhnutí se osteoporóze.

Rakovina

Několik studií dokazuje, že přeslička je užitečná při léčbě rakoviny. Má totiž nejenom silné antioxidační vlastnosti, ale taky dokáže zastavit proliferaci rakovinných buněk. Má taky až překvapivě velký vliv v boji proti nádorům v prsou. Pomáhá taky proti leukemii a snižuje růst lymfonu. Zatím pomohla k přežití až 33 % testovaných zvířat.

Léčí rány

V minulosti používali přesličku jako tradičního léčitele ran, protože její aplikace do otevřené rány má diabetické účinky. Vyrobte si z přesličky mastičku a uvidíte, že vaše rány budou rychle zahojené a bez nepěkných jizev.

Antibakteriální účinky

Přeslička v sobě má tolik antibakteriálních složek, že porazí i některá antibiotika v lékárně! Proto bývá častou i složkou léků.

Stačí si udělat přesličkový čaj nebo se pustit do vyrábění kosmetiky z bylinek a účinky přesličky můžete využívat naplno každý den. Obzvlášť pokud máte poblíž přesličkovou plantáž. A když ne? Zkuste si zasadit vlastní!

Tip: Navštivte náš magazín pro 50 a více.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X