Vypěstujte si vlastní bio zeleninu: jaké rostliny vysadit v březnu

Chcete si vypěstovat vlastní potraviny v bio kvalitě? S blížícím se jarem jsou dny i noci teplejší a prodlužují se, je čas vyjít na zahrádku a začít přemýšlet, jaké rostliny vysadit již nyní v březnu, abyste se jimi v létě mohli nejet kochat, ale také je využít v kuchyni. 

Jak připravit zahradu v březnu

Ještě než začnete sít a sázet, je potřeba na záhonech i v truhlících trochu uklidit po zimě. 

Pokud jste loni na podzim neodstranili uschlé části trvalek, je nejvyšší čas to udělat, než dojde k růstu nových výhonků. Je poté obtížné zjistit, jaké stonky jsou mrtvé a které byste odstranili zbytečně. 

Okrasné rostliny, jako jsou echinacea a třapatky, odřízněte co nejblíže k zemi. Zaměřte se také na rostliny, které můžete rozdělit na více menších. Přetížené shluky rostlin mohou být u muškátů, sukulentů nebo kosatců. Rozdělení udrží rostliny zdravé, ale také získáte více rostlin bez nutnosti kupovat nové.

Půda musí být připravená k setí. To znamená, že ji musíte zrýt, odstranit plevel, kameny nebo zbytky starých kořenů a také různé smetí a zbytky uschlých listů. Nakonec plochu posypte univerzálním organickým hnojivem, ideální je směs vlastního kompostu a popela z ohniště. 

jak připravit zahradu na jaře
Zdroj: pixabay.com

Plánujete zahradu od nuly? Je ideální čas rozmístit záhony, ale i další prvky v zahradě tak, aby byla nejen k užitku, ale i místem k načerpání energie. Vytvořte si vlastní zahradu podle feng-šuej, pravidla jsou jednoduchá a zvládne je každý.

Co zasadit v březnu – ovoce a zelenina

Co se týče ovoce a zeleniny, můžete začít sadit koupené rostlinky z tržiště nebo zahradnictví, jako je listový salát, rajčata a květák, ale je potřeba je zakrýt. Ideální je zasadit tyto rostliny do skleníku, pařeniště či jiného krytého místa. Tato jarní doba je vhodná k zahájení výsadby časných brambor, cibule, česneku nebo šalotky. Můžete začít také s plodinami, jako jsou chřest a jahody. 

Pokud pěstujete zeleninu v truhlíku na balkoně či terase, můžete nyní zasadit hrášek, mrkev, červenou řepu, podzimní zelí, bylinky nebo jarní cibuli či fazole. Je však potřeba sledovat předpověď počasí a chránit rostlinky před případnými mrazíky, které se mohou objevit nejen v noci.

domácí bio potraviny
Zdroj: pixabay.com

Březen je také poslední měsíc, kdy byste měli vysadit holé kořeny růží. Obvykle se kupují již na podzim s ostříhanými stonky a odhalenými kořeny – je velmi důležité je zasadit do země co nejdříve. Růže mají rády polovlhkou půdu bohatou na živiny. Předtím, než je zasadíte, si připravte trochu kompostu nebo hnojivo určené přímo na růže. 

Nemáte vlastní zahradu ale chcete si vypěstovat vlastní zdravé potraviny? Vyzkoušejte třeba jednoduché triky na pěstování bio zeleniny bez zahrady:

Co vysadit na terase či balkoně

Chcete mít v létě okrasnou zahrádku či krásně kvetoucí balkon? V březnu je nejvyšší čas vysadit letní cibuloviny. Sem se řadí mečíky, lilie, jiřiny nebo další rostliny. V březnu mohou ještě udeřit mrazy, takže s výsadbou do země počkejte, až pomine jejich nebezpečí. 

Nezapomeňte také na včely–  můžete jim vysadit opylovatelné rostliny, jako je levandule nebo náprstník. Vyrobit můžete také hmyzí hotel, čímž vytvoříte útočiště pro spoustu druhů hmyzu. Použijte přírodní materiály a najděte pro domeček místo chráněné před deštěm a domácími mazlíčky. Na internetu najdete několik způsobů výroby, do kterého zapojte i děti. Poznají tak hodně druhů hmyzu a ukážete jim, jak je příroda kouzelným místem. 

jak postavit hmyzí hotel
Zdroj: pixabay.com

Zdroj: housebeautiful.com 

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X