Lutein a zeaxantin: alfa a omega skvělého zraku

Lutein a zeaxantin jsou pro vaše oči stejně důležité, jako jsou glukosamin a chondroitin pro vaše klouby. Obě látky jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny nacházející se ve vašem těle.

A jako doplňky stravy se obě staly synonymem zdravého stárnutí, neboť obě podporují klíčové funkce, které mají tendenci s věkem se snižovat. Zaměříme se na zdraví zraku a dva antioxidanty známé jako lutein a zeaxantin.

Co je to lutein?

Lutein je známý jako karotenoidní vitamin, jeden z dvou hlavních karotenoidů, které působí jako barevný pigment v makule a sítnici vašeho oka. Je podobný jako jiné karotenoidy, jako beta-karoten a vitamín A. Vědci věří, že lutein působí jako oční filtr pro vaše oko, pomáhá chránit váš zrak před možným poškozením způsobeným ultrafialovým slunečním světlem, digitálním modrým světlem při častém koukání na obrazovku. Přírodní zdroje luteinu zahrnují pestrobarevné ovoce a zeleninu, včetně brokolice, špenátu, kukuřice, papriky, kiwi, hroznů, pomerančů a cukety.

Co je zeaxanthin?

Zeaxantin je dominantní složkou ve středu vaší makuly. Jedná se o další hlavní karotenoid, spolu s luteinem, který poskytuje pigmentaci v očích. Tyto dva antioxidanty jsou vysoce koncentrované ve vašich očích, ve srovnání se zbytkem vašeho těla. Zeaxantin je dominantní sloučenina nacházející se ve středu vaší makuly, zatímco lutein se nachází ve vyšších koncentracích v okolní sítnici.

Lutein + zeaxantin: Silnější společně

Jak lutein, tak zeaxantin působí jako filtry pro vaše oči, blokují škodlivé UV záření a jiné vysokoenergetické vlnové délky. Jako antioxidanty také pomáhají bojovat proti škodám způsobeným volnými radikály a oxidačním stresem. Jsou to také jediné dva karotenoidy (z celkového počtu 600), které byly v očích zjištěny v tak velkém množství.

Objektiv vašeho oka působí jako zaostřovací čočka dalekohledu. Sbírá a zaostří světlo na sítnici. Stejně jako mlhavá nebo rozmazaná teleskopická čočka nedokáže vytvořit jasný obraz, ani mlhavá oční čočka to neumí. Potřebujete, aby vaše čočky zůstaly čisté a oxidační stres je váš hlavní nepřítel. Oxidace vede k tvorbě volných radikálů, zakalení čoček a poškození sítnice. Antioxidanty jako lutein a zeaxanthin bojují proti těmto volným radikálům a pomáhají neutralizovat tyto nestabilní molekuly dříve, než způsobí jejich poškození.

Konzumujte potraviny s vysokým obsahem luteinu a zeaxantinu

Ovoce a zelenina jsou nejvýznamnějším zdrojem přirozeného luteinu a zeaxantinu. Tyto potraviny, které jsou bohaté na tolik důležitých vitaminů a minerálů, by měly být základem vaší zdravé výživy. V zájmu vašich očí přidejte tyto položky do seznamu potravin: kapusta, řepa, zelená brukev, celer, brokolice, mrkev, rajčata, kukuřice, římský salát, hrách, kapusta růžičková, zelené fazolky, mandarinky, pomeranče, broskve, grapefruit nebo ananasový meloun.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X