Prokrastinace je nepřítelem motivace: začněte svůj den produktivně!

Máte práce nad hlavu? Potřebujete si zorganizovat den a přestat se zabývat zbytečnostmi? Naučte se jednoduché triky na zvládnutí prokrastinace, které vám pomohou dosáhnout lepší produktivity v pracovním i osobním životě. Které to jsou?

Nesledujte po ránu telefon

Ráno se budíme s “čistým štítem” a naše tělo i mysl jsou připravené na nové činnosti. Velmi záleží na tom, jak si začátek dne nastavíte. Určitě už se vám někdy stalo, že jste ráno v autobuse nebo jinde zaslechli písničku, kterou jste si poté zpívali celý den. Tak přesně takhle to funguje i s jinými oblastmi našeho myšlení. Jakmile ihned po probuzení vystavíte své tělo stresu nebo negativním emocím, toto rozpoložení vás pak bude provázet dál.

Je důležité nesledovat ihned po probuzení zprávy ani sociální sítě. Velmi často totiž narazíte na něco, co odvede vaši pozornost negativním směrem. Místo toho si zacvičte pozdrav slunci nebo jiné cvičení na 5 minut, poslouchejte zpěv ptáků a udělejte si dobrou snídani.

Kancelářské potřeby na bílém stole.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Dělejte věci ihned

Přišel vám email, na který nechcete, ale musíte odpovídat? Odkládáte nepříjemné povinnosti na později? Přestaňte s tím. Pokud chcete skutečně dosáhnout svého cíle, začněte dělat věci ihned. Jakmile se zbavíte nepříjemných povinností, bude se vám dýchat lehčeji.

Odkládat věci na později se nevyplácí. Velmi často se totiž mezitím vyvrbí nové a urgentnější záležitosti, díky kterým budete mít na odkládanou věc ještě méně času a bude pro vás těžší ji správně udělat. Pokud máte pracovní povinnost a myslíte si, že na ni nestačíte, poptejte více informací. 

Neklaďte překážky sami sobě

Existuje celá řada věcí, která vám brání v tom, abyste byli produktivní a dosáhli svého cíle. Ať už se snažíte o vybudování nového eshopu nebo zhubnout pár kilo, na každé cestě je celá řada překážek, ale tou největší jste vy sami. Vyzkoušejte několik tipů, jak přestat sami sobě znesnadňovat cestu k cíli:

  • Vzpomeňte se, v jakém bodě jste se zasekli naposledy a vyhněte se mu. 
  • Usnadněte si cestu. Dělejte to, co vás baví a vydržíte u toho déle.
  • Omezte kontakt s lidmi, kteří vás demotivují.
  • Vytvořte si motivující prostředí. Pokud chcete více číst, obklopte se knihami. Pokud se snažíte zdravě jíst, přestaňte kupovat sladkosti.
  • Buďte sami k sobě vlídní a pozitivně se motivujte. Abyste byli úspěšní, musíte si úspěch nejprve vytvořit v hlavě.

Naučte se zpracovat své negativní emoce

Máte pocit, že neustále nestíháte? Srovnáváte se s ostatními? Všechny tyto negativní pocity ve vás vyvolávají stres, který vám brání na jedné straně být produktivní, a na druhé straně být šťastní. Pokud děláte, co můžete, a přesto ve vás neustále hlodá strach, že nestihnete všechno, co byste chtěli, zastavte se. 

Uvědomte si, jaké pocity ve vás většinu času převládají. Strach, že něco nestihnete? Že ostatní mají lepší život? Že nemáte dost zajímavé zážitky? Sepište si své pocity na papír nebo si je nahlas řekněte. Nesnažte se svůj strach dusit v sobě až do doby, než bouchnete.

Žena s laptopem píšící do diáře.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Neúspěch je součástí cesty

Mějte na paměti, že něco pokazit, chybovat a začínat znovu je naprosto normální. Všechny velké vynálezy vznikly po mnoha a mnoha pokusech. Ten báječný koláč vaší babičky vyšel až na několikátý pokus. Je v pořádku zkoušet, objevovat, vracet se a dělat chyby. Netrestejte se za neúspěchy a nenechte se odradit. Žádná cesta k cíli nevede přímo a z každého neúspěchu získáte ponaučení, které později zužitkujete.

Abyste byli produktivní a zatočili jednou pro vždy s odkládáním povinností, které se posléze kupí, musíte mít plán a systém. Určete si, které věci chcete daný den stihnout a za jejich zdárné splnění se odměňte. Nesnažte se dělat všechno najednou a být dokonalí jak v práci, tak v domácnosti a coby rodič nebo partner. Zkuste část povinností delegovat, třeba na kolegy, členy domácnosti, externí firmy nebo domácí spotřebiče. 

Zdroj: lifehack.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X