Bílý povlak na jazyku: Ne vždy je viníkem pouze špatná ústní hygiena

Vyplazovat jazyk sice patří na veřejnosti k věcem, které rodiče svým dětem zakazují, nicméně udělat to občas před zrcadlem v koupelně, není vůbec špatný nápad. Jazyk nám totiž může prozradit spoustu užitečných informací o našem zdraví. Častým problémem, kterého si na jazyku můžeme všimnout, je, že ho pokrývá poměrně nevzhledný bílý povlak.

Co způsobuje „bílý jazyk“

Bílý povlak může pokrývat celý jazyk, případně jen jeho určité části. I když vypadá nevzhledně, ve většině případů se ho není třeba nikterak obávat. Pravdou ale je, že může přispívat ke zhoršenému stavu zubů a dásní a často také k zápachu z úst a nepříjemné chuti v ústech.

Bílý povlak na jazyku nejčastěji souvisí našimi zlozvyky a nedostatečnou ústní hygienou, při které věnujeme pozornost pouze našim zubům a nikoli jazyku. Jazyk totiž může zbělet, když se drobné papily na jeho povrchu zvětší a zanítí. To je způsobeno nejrůznějšími bakteriemi, částečkami potravin či odumřelými buňkami, které se mezi papilami zachytí.

V některých případech je bílý povlak důsledkem dehydratace, sucha v ústech či horečky. Podíl na jeho vzniku má také kouření, zvýšená konzumace alkoholu a strava, zejména nedostatek železa, vitamínu B12 či konzumace stravy složené převážně z měkkých potravin. V některých případech může být bílý povlak jedním z vedlejších účinků antibiotik.

Otevřená ústa s vyplazeným jazykem.
zdroj: freepik.com

Jak bílému povlaku předcházet a jak s ním bojovat

Ne vždy je snadné a možné bílému povlaku na jazyku zabránit. Naštěstí ho v naprosté většině případů můžeme odstranit jemným čištěním měkkým zubním kartáčkem nebo pomocí škrabky na jazyk. Právě důsledná a pečlivá zubní hygiena je nejlepší prevencí i léčbou. Kromě klasického kartáčku se vyplatí do každodenní dentální hygieny zařadit také zubní nit či mezizubní kartáčky, mnoho bakterií totiž pochází z mezizubních prostor, a dále ústní vodu. Některé zubní kartáčky mají k čištění jazyka speciálně uzpůsobenu zadní stranu své hlavy. Dbejte také na dostatečný pitný režim, omezte kouření a alkohol.

Další stavy spojené s bílým jazykem a kdy vyhledat lékaře

Pokud bílý povlak na jazyku ani přes vaši snahu nemizí anebo pokud se k němu přidají další potíže, jako je bolest, pálení, svědění, problémy se žvýkáním, polykáním či mluvením, je vhodné navštívit lékaře. Ve vzácných případech může upozorňovat na závažnější problém. S bílým jazykem někdy souvisí několik dalších zdravotních stavů, mezi které patří:

  • leukoplakie – stav způsobený přemnožením buněk ve sliznici úst. Tyto buňky se spojují s bílkovinou keratinem a vytvářejí na jazyku bílou vyvýšenou skvrnu. Leukoplakie často souvisí s nadměrným pitím alkoholu nebo kouřením. Někdy ale neexistuje žádná zjevná příčina. Skvrny jsou většinou neškodné, nicméně ve vzácných případech se leukoplakie může vyvinout v rakovinu dutiny ústní.
  • orální lichen planus – chronické zánětlivé onemocnění úst, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Spolu s bílým jazykem mohou být bolestivé i dásně.
  • kvasinková infekce – většinou způsobená kvasinkou candida
  • syfilis – k jednomu z příznaků této pohlavně přenosné nemoci patří bílé skvrny na jazyku zvané syfilitická leukoplakie a také vřídky v ústní dutině
  • cukrovka

S jazykem mohou souviset i další problémy. Co znamená, když je váš jazyk žlutý, černý nebo oteklý?

Zdroj: clevelandclinic.org, nhs.uk

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X