18 vedlejších účinků přílišné konzumace zeleného čaje

Zelený čaj je jednou z nejstarších bylin, kterou lidé používají. Velmi populární byla v minulosti především na východě, ale velice brzy se rozšířila i do dalších zemí a to díky svým úžasným přínosům pro naše zdraví. Zelený čaj může zlepšit naše zdraví na několika úrovních, ale měl by se užívat v omezené míře. Pití zeleného čaje ve větší míře může mít negativní vliv na nedostatek železa či úzkostné stavy. Navíc se nedoporučuje ženám těhotným či kojícím.

Nežádoucí účinky nadměrné konzumace zeleného čaje

1. Bolest břicha

Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku, takže jeho častá konzumace může způsobit zácpu, nevolnost nebo bolest žaludku. To je důvod, proč se na východě nikdy nepije na prázdný žaludek. Ideální je pít jej mezi jídly nebo po jídle.

2. Nedostatek železa

Zelený čaj snižuje absorpci železa z potravy, kterou jíme. Abyste tomu zabránili, můžete přidat do čaje trochu citronové šťávy. Vitamín C zabrání nechtěným potížím.

3. Bolest hlavy

Někteří lékaři doporučují zelený čaj při mírné bolesti hlavy, ale jiní jsou proti tomu. Pokud trpíte chronickými bolestmi hlavy a migrénami, doporučujeme vyhýbat se zelenému čaji. Odborníci varují, že kofein je rizikovým faktorem bolesti hlavy.

4. Úzkost a problémy se spánkem

Bez ohledu na malé množství kofeinu, které obsahuje, může zelený čaj způsobovat problémy s úzkostí a spánkem. To dělá tím, že blokuje činnost chemikálií, které zvyšují produkci adrenalinu. Čaj obsahuje směs známou jako L-theanin, která vás může udržet v bdělosti a díky tomu zhoršuje usínání

5. Nepravidelný srdeční rytmus

Pití příliš velkého množství zeleného čaje může způsobit, že vaše srdce bude pracovat nepravidelně, takže se jeho konzumace nedoporučuje pacientům s arytmií.

6. Zvracení

Zvracení je známým vedlejším účinkem zeleného čaje, protože kofein ovlivňuje pohyb jídla.

7. Průjem

Příliš mnoho zeleného čaje způsobuje průjmy. Čaj podporuje peristaltiku v zažívacím systému, stimuluje kontrakci a uvolnění tlustého střeva, což vede k problému.

8. Svalové kontrakce

Kofein v zeleném čaji může podporovat tuhnutí svalů a vy se cítíte unavení.

9. Zvyšuje kyselost v těle

Kofein může zvýšit kyselost v těle a způsobit pálení žáhy a kyselý reflux.

10. Závrať

Kofein může snížit průtok krve do mozku, což může mít za následek závratě.

11. Zvonění v uších

Časté pitný zeleného čaje může způsobit zvonění v uších a může ovlivnit vaši rovnováhu.

12. Záchvaty

Někteří odborníci tvrdí, že aktivací centrálního nervového systému může zelený čaj způsobit záchvaty.

13. Problémy s koagulací

Zelený čaj snižuje schopnost srážení krve, což vede k vyššímu riziku vzniku krvácení.

14. Diabetes

Konzumace zeleného čaje často může ovlivňovat působení pankreatu a narušit hladinu cukru v krvi, což účinně zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

15. Glaukom

Jedním z nejhorších vedlejších účinků zeleného čaje je jeho schopnost zvýšit tlak uvnitř oka, což také zvýší riziko glaukomu.

16. Vysoký krevní tlak

Konzumace příliš velkého množství zeleného čaje může zvýšit váš krevní tlak. Pokud již vysokým krevním tlakem trpíte, raději se jeho konzumaci vyhněte.

17. Nemoc jater

Zelený čaj může podporovat onemocnění jater.

18. Osteoporóza

Pití zeleného čaje zvyšuje množství vápníku vylučovaného močí, což může vést k vyššímu riziku osteoporózy.

Jak můžete vidět, pít příliš mnoho zeleného čaje má řadu nepříznivých vedlejších účinků. Proto je vhodné držet se doporučené denní dávky, což jsou 2 – 3 šálky denně.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Dobrý den.
    Zajímavý názor na podporu vzniku diabetu samozřejmě při vyšších davkach
    Všude píši snizeni krevni krevniho cukru v krvi a Vy tady popisujete takovéto zvláštnosti. O co tyto „blbosti“ opírat. Vždyť nikde není žádné varování.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X