Máte neustále hlad? Sotva spořádáte oběd, hned byste si dali něco dalšího? Na vině může být několik věcí. Přinášíme vám seznam nejčastějších příčin neustálého hladu i s příznaky, které je doprovází. Odhalte příčinu věčné chutě na sladké a zjistěte, proč zrovna vám hubnutí nejde.
Neléčená cukrovka a chutě k jídlu
Prvním důvodem, proč máte neustále pocit hladu, může být cukrovka. U běžného člověka se energie přijatá v jídle přemění na glukózu, kterou tělo zpracuje. Jenže pacienti s cukrovkou neumí glukózu zpracovat, proto mají neustálý pocit hladu. Zejména u diabetu 1. typu je možné, že sníte opravdu spoustu jídla, ale nenaberete ani gram váhy. Kromě toho jsou dalšími příznaky cukrovky neustálá žízeň, časté močení ale i rozmazané vidění, dlouho hojící se modřiny nebo brnění končetin.
Nízká hladina cukru v krvi
Druhým důvodem neustálého hladu může být nízká hladinu cukru v krvi neboli hypoglykémie. Jedním z důvodů hypoglykémie může být cukrovka, ale může být způsobena i poruchami funkce ledvin, problémy s nadledvinkami či hypofýzou. To, že máte nízkou hladinu cukru v krvi poznáte podle těchto příznaků:
- jste bledí
- máte nepravidelné bušení srdce
- přepadne vás nával úzkosti
- potíte se
- máte třes v rukou či nohou
- pociťujete brnění kolem úst.
Pokud se domníváte, že můžete trpět cukrovkou nebo jinou výše popsanou chorobou, navštivte svého lékaře.
Trpíte nedostatkem spánku
Neustále pracujete, staráte se o rodinu a na spánek vám nezbývá mnoho času? Spánek je pro náš život stejně tak zásadní jako dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a vyvážená a pestrá strava. V případě, že dlouhodobě spánek zanedbáváte, můžete na sobě kromě neustálého pocitu hladu pozorovat poruchy soustředění, časté výkyvy nálad, tloustnutí a permanentní únavu.
Řešením těchto obtíží je dostatečný a kvalitní spánek. Naučte se jak rychle usnout a využít čas k odpočinku na maximum.
Stres zvyšuje chuť k jídlu
Všudypřítomný stres může mít na svědomí celou řadu věcí a vlčí hlad je jednou z nich. Do vašeho těla se totiž ve stresových situacích uvolňuje hormon zvaný kortizol, který je spouštěčem hladu. K dalším projevům stresu patří:
- návaly vzteku a následné výbuchy
- únava
- bolest hlavy
- problémy se spaním
- žaludeční nevolnost.
Pokud patříte k lidem, kteří jsou neustále pod tlakem a začínáte na sobě pozorovat výše zmíněné projevy, zpomalte a odpočiňte si. Vaše zdraví by pro vás mělo být na prvním místě.
Léky na alergii či depresi
Někdy mohou za neustálé pocity hladu také léky. Užíváte nové léky, například antihistaminika či antidepresiva? Tyto druhy medikamentů jsou známé tím, že mohou u některých pacientů spouštět větší pocity hladu.
Chutě v těhotenství
Apetit roste také během těhotenství. Nastávající maminka jí totiž doslova za dva, proto není divu, že má větší hlad než obvykle. Zejména v prvních měsících těhotenství, kdy o svém stavu ani nemusí vědět je pravděpodobné, že zvýšený apetit se podepíše i na vyšší váze.
Dehydratace a pocit hladu
Slyšeli jste někdy o tom, že hlad je vlastně převlečená žízeň? V případech, že nedodržujete pitný režim, zejména v letních měsících, kdy se teplota vzduchu pohybuje okolo 30 °C, se může snadno stát, že budete dehydratovaní. Jak to poznat? Pokud trpíte závratí, cítíte se unaveně a méně močíte, zaměřte se tedy na svůj pitný režim a nepodceňujte důležitost příjmu tekutin.
Ať už je důvodem vašeho neustálého hladu cokoliv, vše se dá vyřešit. Prvním krokem je najet na zdravý jídelníček. Věčný hlad totiž může být způsobený také špatně složenou a nevyváženou stravou, kdy přijímáte nadbytek energie, ale málo živin. přečtěte si více o tom, co jsou to prázdné kalorie a proč způsobují tloustnutí i přesto, že máte pořád pocit hladu.
Zdroj: webmd.com