Co jsou prázdné kalorie a proč brání hubnutí

Snažíte se žít zdravě a udržovat si ideální váhu? V tom případě byste se měli obloukem vyhýbat takzvaným „prázdným kaloriím“ neboli jídlům, která sice chutnají skvěle, ale vašemu tělu jejich konzumací nic nepřinášíte. O jaké potraviny se jedná a čím se dají nahradit? 

Proč je dobré umět počítat kalorie

Jednoduché počítání kalorií je jedna z osvědčených metod, jak efektivně, zdravě a především trvale zhubnout. Základem je vedení pečlivé evidence zkonzumovaných potravina nápojů. K těm potom pomocí aplikace nebo volně dostupných kalorických tabulek přiřadíte jejich energetickou hodnotu, abyste věděli, jaký je váš celkový denní příjem a mohli jej dle potřeby snížit. 

Spolu s energetickou hodnotou je dobré také sledovat složení stravy: 

  • sacharidy (a podíl jednoduchých cukrů)
  • tuky
  • bílkoviny (pro hubnutí jsou zásadní)
  • vláknina
  • vitamíny, minerály, probiotika, enzymy…

Tzv. prázdné kalorie velmi zjednodušeně označují potraviny, které vám co do energie dodají hodně kalorií/kilojoulů, ale z hlediska živin jsou téměř prázdné. Vaše tělo si z nich v podstatě udělá jen ty tukové zásoby, kterých se vy chcete zbavit.

Tortilla chipsy a brambůrky

Kdo by nemiloval tortilla chipsy, které se namáčejí do lahodného guacamole nebo klasické brambůrky s všemožnými příchutěmi? Jenomže ačkoliv se tyto pochutiny skládají jen z několika málo ingrediencí, žádná z nich není nijak výživná. Když už nutně musíte něco slaného uzobávat, místo balení brambůrků a tortilla chipsů si raději dopřejte popcorn, oříšky nebo zeleninové chipsy.

Pivo a další nápoje nevhodné během hubnutí.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Čím nahradit pivo, víno a sladké nápoje

Kdo by neznal to nutkání, která vás čas od času popadne a vy si zkrátka musíte dát něco sladkého a šumivého? Jenže limonády jsou až po okraj napumpované akorát obyčejnými cukry, sladidly, barvivy a dalšími chemickými látkami, které tělu nic nepřinášejí. Až na vás příště přijde chuť na něco vychlazeného s bublinkami, zkuste své tělo ošálit perlivou minerálkou s plátky citrusů, okurek nebo třeba mražených malin.

Rádi si dopřáváte sklenku vína na zdraví? Říká se přece, že sklenka červeného vína je prospěšná pro celkové zdraví člověka. To sice ano, ale záleží, jaké víno pijete. Pokud si rádi dopřáváte sladká a polosladká vína, snažte se postupně přejít na suchá vína.

O nás češích je známo, že milujeme pivo. Pivo je nabité kaloriemi a to přímou úměrou- čím vyšší stupeň piva, tím více kalorií. A co dělá z piva nebezpečný mok je fakt, že po pivu roste chuť. Může se tedy velmi snadno stát, že si dáte desítku, ale následně sníte, na co přijdete.

Koblihy a donuty

Milujete koblihy a americké donuty? Jak koblihy, tak i donuty, se staly oblíbenou variantou sladké snídaně. Jenže ačkoliv obsahují někdy i 500 kalorií, výživných látek neobsahují ani gram. Nahraďte tedy tyto nezdravé pochoutky například celozrnnými sušenkami nebo sušeným ovocem.

Pokud si neumíte dost dobře představit, co právě těch 500 kalorií znamená, podívejte se proč nám k udržení zdravé váhy stačí 2000 kalorií denně. Stačily by vám na celý den 4 sladké koblihy?

Víme, že seznam nezdravých potravin obsahoval většinu potravin, které má rád každý obyčejný smrtelník. Proto jsme se snažili ke každé nezdravé potravině nabídnout její zdravou variantu. Bohužel u jedné položky se nám to nepodařilo: chuť českého piva se totiž nedá ničím nahradit, takže doporučení zní následovně: pokud si chcete dopřát půllitr piva, volte co nejnižší stupně a zakažte si k němu konzumovat další položky ze seznamu.

Zdroj: eatthis.com 

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X