Low-carb dieta je velmi efektivní při hubnutí, ale není pro každého

Nízkosacharidová strava a její různé odnože jsou posledních letech velmi oblíben, a co se týče hubnutí, jsou dokonce nejoblíbenější. Ovšem, jak již to s dietami bývá, ne všechny jsou naprosto bezpečné a některé jsou až děsivě drastické. Ale pojďme se na ně podívat a říct si, jak vlastně fungují a co přesně se s vaším tělem stane, když vyřadíte cukry.

Zásady low carb stravování

Low-carb diety neboli nízkosacharidové diety jsou, jak již je z názvu patrné, způsoby stravování založené na nízkém příjmu sacharidů. Existuje několik typů „nízkosacharidovek“, například: Atkinsova dieta, ketogenní (keto) dieta a dieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků (LCHF). 

low carb dieta
pixabay.com

Základem je snížit příjem sacharidů a zvýšit podíl tuků a bílkovin ve stravě. Tím, že snížíte příjem sacharidů, dostanou větší prostor tuky a proteiny. Takto “nevyvážená” strava má hned několik benefitů, jako jsou:

  • správná funkce metabolismu díky zvýšenému příjmu proteinů
  • menší pocit hladu i při sníženém příjmu kalorií 
  • během hubnutí neuberete tolik svalové hmoty

Čímž se dostáváme k tomu, že mnoho výzkumů potvrzuje, že nízkosacharidové diety opravdu pomáhají při hubnutí a jsou účinnější než nízkotučné diety. A dokonce se během nich ztrácí objem i z těch správných partií – ano, těch břišních. Pokud jste tedy dosud nevěřili, že ploché bříško se dělá v kuchyni, low-carb dieta je toho dostatečným důkazem.

nízkosacharidová dieta
pixabay.com

Zdravotní výhody nízkosacharidové stravy

Co by člověk u klasických diet nečekal, je jejich dobrý dopad na celkové zdraví. Ale opravdu, low-carb diety mají pozitivní dopad na srdce – snižují riziko srdečních chorob, snižují hladinu špatného cholesterolu a dokonce pomáhají i regulovat hladinu krevního tlaku. U osob trpících cukrovkou mohou mít také pozitivní účinky: tím, že se sníží příjem sacharidů, se také sníží hladina cukru v krvi. 

hubnutí snížením cukrů
pixabay.com

Rizika low carb stravování

Ovšem ne každé tělo se s nízkosacharidovou dietou popasuje. V některých případech může způsobit trávicí potíže. A v některých velmi vzácných případech může dokonce způsobit i tzv. ketoacidózu, což je velice nebezpečné onemocnění způsobené deficitem inzulinu. Ketoacidóza se většinou vyskytuje u osob s diagnostikovaným diabete, ale může být způsobena i dlouhodobým hladověním. Proto je dobré se před oddáním se low-carb dietě poradit buď s výživovým poradcem, nebo lékařem. 

Stejně jako u jiných typů stravy je proto velmi důležité sestavit vyvážený jídelníček bohatý na všechny potřebné živiny. 

low carb pečivo
pixabay.com

Low-carb ano nebo ne?

Jak již bylo řečeno, sníženým příjmem sacharidů začne vaše tělo spalovat tuky. Díky tomu uberete kila, kterých se chcete zbavit, Ale, všeho s mírou. Pokud vám low-carb dieta nebude vyhovovat, nic se neděje. Není určena pro každého. Klasická vyvážená strava také není k zahození. 

Naučte se najít vždy kompromis mezi tím, co vám chutná a tím, co je dobré pro vaše tělo. Když máte na snídani rádi rohlík s medem, sáhněte po celozrnném pečivu nebo si upečte vlastní low-carb rohlíky s vyšším obsahem proteinů a další jídla dne si potom dopřejte nízkosacharidová. 

Strava bez cukrů se zaměřuje zejména na omezení zdravých cukrů ve sladkostech, zpracovaných cereáliích a sladkém pečivu, doslazovaných mléčných výrobcích a přílohách, které často dominují hlavnímu jídlu. Nemusíte se zcela vzdávat veškerých sacharidů ve stravě, zkuste především omezit (ideálně vyřadit úplně) ty, které vaše tělo skutečně nepotřebuje a jen je ukládá na horší časy.

strava s nízkým obsahem cukrů
pixabay.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X