Naučte se jak počítat kalorie a usnadnit si hubnutí

Víte, kolik toho sníte? Jaké množství kJ byste měli denně přijmout při redukční dietě? Chcete si sami spočítat, kolik sníst denně kalorií, abyste hubli nebo si udrželi nižší váhu? Naučte se číst etikety, využívat hubnoucí aplikace a počítat kalorie, je to snadné!

Kolik kalorií denně sníst

Věděli jste, že pro udržení zdravé hmotnosti stačí denně sníst zhruba 2000 kalorií? Pokud se navíc snažíte zhubnout, váš denní příjem by měl být o cca 500 kcal nižší. Jestliže vám tato čísla nic neříkají, je třeba naučit se alespoň orientačně odhadnout kalorickou hodnotu jídla, které konzumujete. 

Na začátku hubnutí doporučujeme vždy sledovat tabulku výživové hodnoty, kterou najdete na každé balené potravině. Zde získáte poměrně jasný přehled o tom, kolik které potraviny si můžete dovolit sníst. U nebalených jídel ovšem nastává problém- ovoce, zelenina, pečivo nebo cokoliv, co si koupíte již uvařené je třeba dohledat si třeba v některé z aplikací na počítání kalorií. 

aplikace na počítání kalorií
pixabay.com

Příklad vyvážené a nevyvážené stravy při stejném množství kalorií

Můžete si zkusit sestavit menu “na zkoušku”- sepište si jídlo na celý den a poté spočítejte, kolik energie obsahuje. Možná budete překvapeni, jak moc informací o své výživě tak získáte a snadno odhalíte příčinu, proč zrovna vy neustále přibíráte na váze

Podívejme se na jednoduchý příklad toho, že stejná energetická hodnota může znamenat dvě naprosto odlišné varianty jídel:

Pokud večer spořádáte 150 g balení chipsů o 534 kcal / 100 g, přijmete 801 kcal, což tvoří polovinu denního příjmu při redukčním režimu! Naproti tomu stejné množství energie (a mnohem více proteinů, sacharidů, vlákniny a vitamínů) vám dodá dohromady:

  • miska chia kaše s borůvkami (115 kcal)
  • 90 g tofu s čínským zelím a sweet chilli omáčkou a 50 g rýžových nudlí (298 kcal)
  • 100 ml kelímek řeckého jogurtu s obsahem tuku 10% (121 kcal)
  • 250 ml čerstvého pomerančového džusu (110 kcal)
  • 50 g porce raviol s ricottou a špenátem a miskou ledového salátu (143 kcal)

CELKEM 790 kcal

V praxi to znamená, že pokud se vám podaří si večerní mlsání odpustit, můžete si přes den dopřát nejrůznější druhy jídla, od sladkého až po slané a na váš příjem to bude mít menší vliv, než onen pytlík brambůrků snědený u televize. 

příklady jídel při hubnutí
pixabay.com

Jak spočítat množství kalorií

Je důležité si uvědomit, že každý z nás má rozdílnou výšku, hmotnost a skladbu těla. Vysoký houževnatý běžec tak může vážit stejně jako málo vzrostlá žena krev a mlíko. Pokud si chcete spočítat, kolik byste měli za den přijmout, abyste zhubli nebo si nižší váhu udrželi, vycházejte jen a pouze z vašich osobních údajů. Hubnutí společně s kamarádkou je sice možná motivující, ale snadno se stane, že stejné množství jídla bude mít o obou z vás rozdílný vliv na hubnutí.

Můžete si nechat odborníkem nebo na internetu spočítat váš bazální metabolismus, tedy počet kalorií, který vaše tělo potřebuje k tomu, aby vůbec fungovalo. Pravděpodobně se však bude pohybovat okolo 2000 kcal, což je zhruba číslo, kterého se můžete držet.

jak si zapisovat jídlo
pixabay.com

Naučte děti střídmosti

Chcete, aby vaše děti v dospělosti nemusely, stejně jako vy, řešit problémy s nadváhou a neustálou snahou zhubnout? Naučte své děti střídmosti. Dopřávejte si s nimi zmrzlinu i další laskominy, ale naučte je že se jedná o slavnostní pokrmy, které se nekonzumují každý den. Nesnažte se dětem nabízet neustále nové a nové potraviny, ze kterých si potom samy ani nedokáží vybrat. Razte heslo že v jednoduchosti je krása. Pokud se děti naučí jíst jednoduše a v přiměřených porcích, ponesou si tento návyk po zbytek života s sebou.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X