Zápal plic: Patříte mezi ty, kteří až donedávna tuto nemoc podceňovali?

Možná i vy si z dětství pamatujete na to, jak vám babička kladla na srdce, abyste se teple oblékli, nebo dostanete zápal plic. Pravdou je, že i v dnešní době se zápalem plic tak zvaně musíme počítat a že zejména pro starší osoby, malé děti a jedince s oslabeným imunitním systémem může být toto onemocnění velmi nebezpečné. V poslední době se navíc o něm začalo více hovořit také ve spojení s koronavirem, což ale zároveň nahrává bohužel i tomu, aby se o něm šířily i různé nepravdy a polopravdy.

Co je to vlastně zápal plic?

Zápal plic nebo též pneumonie je plicní infekce, při níž dochází ke specifickému zánětu plic. Postiženy jsou zejména plicní sklípky, které se mohou naplnit tekutinou nebo hnisem. To způsobuje bolestivé dýchání a omezuje příjem kyslíku. Nejčastěji je toto onemocnění způsobeno bakteriemi nebo viry, ale na vině mohou být i jiné mikroorganismy. Pochopení příčiny zápalu plic je důležité, protože následná léčba nemoci se od ní poměrně úzce odvíjí. Zápalem plic může onemocnět každý. Podle Světové zdravotnické organizace jsou ale nejohroženějšími skupinami lidé starší 65 let, osoby s určitými zdravotními problémy a také malé děti, zápal plic je celosvětově příčinou 15 % všech úmrtí dětí mladších 5 let.

Nejčastější příznaky nemoci

Mezi typické příznaky zápalu plic patří zejména:

  • kašel, často s vykašláváním hlenu
  • horečka, pocení a třesavka
  • dušnost či rychlé a mělké dýchání
  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při hlubokém dýchání
  • únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • nevolnost, zvracení, průjem
  • zmatenost, zejména u starších lidí

Pokud se nejedná o závažný případ, zápal plic se obvykle léčí předepsanými léky, odpočinkem, dostatečným příjmem tekutin k uvolnění sekretu a vyhýbáním se kouři a jiným látkám dráždícím plíce. U rizikových skupin je bohužel nemoc často spojena s řadou komplikací, včetně selhávání dýchání, sepse či plicního abscesu.

Kašlající žena se zápalem plic.
zdroj: pixabay.com

Mýty o zápalu plic

Zápal plic je jedním z onemocnění, o kterém mezi lidmi koluje poměrně velké množství zkreslených informací. Ty ale mohou mít velmi nepříznivé následky.

  • Zápal plic je jen ošklivé nachlazení – zatímco nachlazení se ve většině případů lze zbavit prostřednictvím domácí samoléčby během několika dní, zápal plic je vždy závažnější a vyžaduje odbornou lékařskou péči. Na začátku nemoci ale může někdy dojít k jejich záměně, neboť některé příznaky zápalu plic jsou velmi podobné příznakům nachlazení.
  • Zápal plic můžete dostat, pokud si v chladném počasí nevezmete kabát nebo jdete ven s mokrými vlasy – nemoc nezpůsobí to, že prochladneme, původcem jsou bakterie, viry či plísně. Když je nám zima, tělo může být méně schopné bojovat s infekcí, ale chlad či počasí nejsou přímou příčinou onemocnění.
  • Zápal plic není nakažlivý – záleží na tom, co je jeho původcem. Zatímco bakteriální a virové infekce se mohou poměrně snadno přenášet z člověka na člověka, plísňový zápal plic nikoli.
  • Zápal plic je nebezpečný jen pro starší osoby – je pravda, že starší lidé jsou jednou z rizikových skupin. U osob starších 65 let je podle odborníků riziko hospitalizace šestkrát vyšší než u zdravých dospělých ve věku 18-49 let. Nejsou ale jedinou ohroženou skupinou, onemocnění představuje zvýšené nebezpečí také pro malé děti či osoby s oslabenou imunitou. Rovněž některá chronická onemocnění, jako je CHOPN, astma, srdeční choroby či cukrovka, mohou zvyšovat riziko.
  • Pokud člověk není nemocný, nemůže být přenašečem – v některých výjimečných případech můžete být přenašečem onemocnění, aniž byste vykazovali jakékoli příznaky. I z tohoto důvodu je tak například velmi důležité zakrývat si při kašli či kýchání ústa.

Plicím můžete obecně ulevit a prospět očistou pomocí přírody. Jaké rostliny patří mezi ty nejúčinnější?

Zdroj: medicalnewstoday.com, nfid.org, who.int, knowpneumonia.sg

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X