Znáte nejpálivější papričky světa? A jaký zdravotní přínos může mít konzumace pálivého?

Když se řekne nejpálivější papričky světa, jistě si vzpomenete na děsivé soutěže v pojídání několika druhů pálivých paprik, které mnohdy nekončí dobře. Jaké papričky jsou však dnes těmi nejpálivějšími? A má konzumace pálivého pozitivní vliv na lidské zdraví?

Scovilleova stupnice

Pálivost paprik se udává s pomocí Scovilleovy stupnice. Rozhodující je látka obsažená v paprikách, tzv. kapsaicin, který způsobuje pálení, jelikož stimuluje receptory nervových zakončení jazyka. Právě počet Scovilleových jednotek pálivosti odpovídá množství kapsaicinu. Tato stupnice byla pojmenována po americkém chemikovi W. L. Scovilleovi, který již v roce 1912 vytvořil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček. Například sladká paprika má na Scovilleově stupnici hodnotu 0, jelikož vůbec nepálí.

Známé papričky

Poblano

Poblano patří mezi nejméně pálivou odrůdu chilli papriček a v průměru obsahuje jen asi 1000 až 1500 SHU (jednotek na Scovilleově stupnici). Znát ji můžete především z mexické kuchyně. Tato paprička dorůstá do velikosti kolem 10 cm a má zaoblený tvar. Nezralá paprika je tmavě zelenou až mírně purpurovou, ale dozrává do téměř černé barvy. Používají se při přípravě teplých i studených pokrmů. Patří tedy mezi méně pálivé chilli papričky.

Jalapeño

Jalapeño je svým původem z Mexika a patří mezi nejpopulárnější papričky, především na americkém kontinentu. Velikost jalapeño papriček je 5-8 cm. Tyto papriky už jsou o dost pálivější a dosahují 2500 až 6000 SHU. V porovnání s ostatními chilli papričkami jsou mírně pálivé až pálivé. Nezralé papriky jsou zelené, ale zráním postupně červenají. Dnes existuje jalapeño papriček více druhů. Vyuzená a vysušená paprička jalapeño je známá také jako chipotle.

Habanero

Pálivost začíná stoupat s papričkou habanero, jejíž název je odvozen od španělského pojmenování Havany. Tato paprika je již velmi pálivá. Nezralé jsou papričky habanero zelené, ale v postupem zrání se jejich barva mění, nejběžněji na barvu oranžovou a červenou, ale existují i papričky bílé, hnědé či růžové. Velikostí paprička dosahuje 2-6 cm. Zpravidla dosahují papričky habanero na Scovilleově stupnici 200 000 až 300 000 jednotek, což už je o dost více, než výše zmíněných. Původem jsou papričky z Kuby, odkud se dostaly až na Yucatán, kde se ji ročně sklízí až 1500 tun.

Nejpálivější papričky

Trinidad Moruga Scorpion

Tato chilli paprička pochází z oblasti Moruga na ostrově Trinidad. Dlouhou dobu byla nejpálivější papričkou světa, která je typická pálivostí přes 1 200 000 jednotek, některé plody však dosahují i pálivosti přes 2 miliony jednotek. Na tuto papričku si dejte opravdový pozor.

Carolina Reaper

Hybridní chilli paprička, která byla v roce 2012 vypěstována v Jižní Karolíně. Vznikla křížením papričky Bhut Jolokia, která byla do roku 2007 nejpálivější papričkou světa, s červenou papričkou habanero. Od roku 2013 je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejpálivější paprička na světě. Na Scovilleově stupnici dosahuje až 2 200 000 jednotek.

Pepper X

Autor této papričky je stejný jako u Caroliny Reaper. Jedná se o kultivar chilli papričky, který je výsledkem několikerého křížení, aby obsahovala extrémní množství kapsaicinu. Její pálivost by měla dosahovat až k 3 milionům SHU. V Guinnessově knize rekordů však není uvedena.

Zdravotní přínos

Chilli papričky mohou mít pro organismus mnoho zdravotních přínosů, jsou-li konzumovány v rozumné míře. Jejich přínos se týká především kardiovaskulárního systému, jelikož rozšiřují cévy a ty získávají na lepší průchodnosti. Brání také tvorbě krevních sraženin. Jejich účinky se týkají i prevence vzniku obezity, podporují hubnutí, jelikož účinně urychlují metabolismus. Kapsaicin působí také jako antioxidant a přírodní antibiotikum. Dopřávejte si vždy natolik pálivé papričky, které vám budou v pokrmech spíše příjemným doplňkem. I na pálivé jídlo si totiž musíte zvykat postupně.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X