Zapomeňte na kapky, sirupy a spreje. Využijte k očistě plic moc přírody

Náš dýchací systém pracuje neustále, celý den i celou noc. Kromě toho, že slouží jako prostředník pro vstup kyslíku do našeho organismu, může být ale bohužel i vstupní branou pro rozmanité dráždivé látky, prach, plísně či škodlivé mikroorganismy. Neustálé vystavení různým „nečistotám“ si může vybrat svou daň. Naštěstí nám ale příroda poskytla řadu rostlin a bylin, které můžeme při očistě plic a celého dýchacího systému využít.

Jak bylinky prospívají dýchacímu systému

Byliny, které podporují zdraví plic a dýchacích cest, tak obvykle činí prostřednictvím jednoho nebo více z následujících účinků:

  • zklidňují podrážděné dýchací cesty
  • uvolňují svaly v blízkosti horních cest dýchacích
  • podporují vykašlávání
  • zklidňují uvolňování histaminu
  • odstraňují škodlivé mikroorganismy
  • poskytují zdroj antioxidantů

Jaké léčivé bylinky a rostliny jsou pro očistu našich plic a podporu dýchacích cest nejlepší?

Žena využívající očistnou sílu přírody k lepšímu dýchání.
zdroj: freepik.com

Máta peprná

Očista plic pomocí máty peprné souvisí s obsahem mentolu, látky, o které je známo, že uvolňuje hladké svalstvo dýchacích cest a podporuje volné dýchání. Ve spojení s antihistaminovým účinkem máty peprné je mentol fantastickým dekongestantem. Velmi účinné je především inhalování máty. Máta je navíc též antioxidant a bojuje proti škodlivým mikroorganismům.

Plicník lékařský

Bylina, která svými skvrnitými listy připomíná plicní tkáň, odtud ostatně pochází i její název. Tento přírodní lék však jen tak nevypadá. Již od sedmnáctého století se plicník používal k podpoře zdraví plic a dýchacích cest. Plicník se používá především při zánětech průdušek, ale obsahuje též sloučeniny, které jsou velmi účinné proti škodlivým mikroorganismům ovlivňujícím zdraví dýchacích cest.

Oregano

Ačkoli je oregano známé především v kuchyni, je i léčivou bylinkou. Silice a třísloviny obsažené v oreganu mají protizánětlivé účinky, usnadňují vykašlávání a snižující hladinu histaminu. Tím má oregano pozitivní vliv na očistu plic a průchodnost dýchacích cest.

Lobelka

Další bylinkou, která nám může pomoci s celou řadou dýchacích problémů, je lobelka. Očista plic a horních cest dýchacích pomocí lobelky je spojena především s alkaloidem známým jako lobelin, který ředí hlen. Kromě nachlazení se tato rostlinka používá i v boji s astmatem či chronickou bronchitidou.

Lobelce se někdy přezdívá indiánský tabák, neboť Indiáni ji kdysi kouřili. Na druhou stranu ale pomáhá s kouřením též přestat. Údajně tlumí abstinenční příznaky, protože obsahuje alkaloidy, které mají podobné účinky jako nikotin.

Eukalyptus

Většina z nás si ve spojitosti s eukalyptem vybaví především koaly, které se jím živí. Eukalyptus neboli česky blahovičník ale není prospěšný jen pro koaly. Původní obyvatelé Austrálie používali listy tohoto stromu při žaludečních a střevních potížích, hojení ran, horečkách i dýchacích potížích.

V současnosti je eukalyptus běžnou složkou pastilek a sirupů proti kašli, jeho účinnost je dána sloučeninou zvanou eukalyptol. Ten má řadu výhod, dokáže zmírnit kašel, překrvení a zklidňuje podrážděné dutiny. Jako bonus, protože eukalyptus obsahuje antioxidanty, podporuje imunitní systém během nachlazení nebo jiného onemocnění.

Jednou z velmi škodlivých látek je pro naše plíce nikotin. Škodí ale i jiným orgánům.

Zdroj: explore.globalhealing.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X