Rakovina tlustého střeva v rodině: Je namístě se obávat? Do jaké míry je kolorektální karcinom dědičný?

Stejně jako pihy, kudrnaté vlasy či zelené oči můžeme po rodičích zdědit i určité predispozice k některým zdravotním problémům a nemocem. Často se v tomto smyslu hovoří o rakovině tlustého střeva. Je to skutečně pravda?

Rakovina a dědičnost

Kolorektální karcinom může skutečně vzniknout na základě dědičné genetické mutace. Pokud jím tedy někdo ve vaší rodině onemocněl, zejména rodič nebo sourozenec, máte vyšší šanci, že onemocníte i vy. Nicméně statistiky ukazují, že pouze 5 % případů rakoviny tlustého střeva a konečníku je dědičných. Rodinná anamnéza může být ukazatelem rizika, ale ke vzniku rakoviny výrazně přispívají především faktory životního stylu, jako je strava, pohyb, konzumace alkoholu a užívání tabákových výrobků.

Důležité je vědět, že dědičný kolorektální karcinom se obvykle vyskytuje v mladším věku a roste rychleji. Je též pravděpodobnější, že se vyvine ve více oblastech tlustého střeva, a bývá spojen i s jinými druhy rakoviny, například žaludku, močového měchýře či dělohy.

Na co se zaměřit?

Prvním vodítkem, že by kolorektální karcinom mohl být ve vaší rodině dědičný, je, když jím onemocní někdo mladší, obecně ve věku do 50 let. Mít rodiče, sourozence nebo dítě s tímto onemocněním obecně zvyšuje vaše vlastní celoživotní riziko přibližně z 5 % na 15 %. Pokud je tento nemocný příbuzný mladší než 50 let, je riziko ještě o něco vyšší. Pokud máte více než jednoho blízkého příbuzného s rakovinou tlustého střeva nebo konečníku, vaše riziko se zvyšuje ještě více.

Modrá stuha jako symbol rakoviny tlustého střeva.
zdroj: freepik.com

Genetické testování

Při genetickém testování se v jednom testu sekvenují všechny známé geny, které mohou způsobovat dědičnou rakovinu tlustého střeva a konečníku. Pokud je zjištěna mutace, měli by genetické testování podstoupit všichni rizikoví příbuzní. Cílem testování je identifikovat ty, kteří jsou nositeli mutace související s rakovinou. Výsledky genetických testů mohou ukázat, zda trpíte některou z přibližně deseti dědičných poruch, které mohou způsobovat rakovinu tlustého střeva a konečníku, například:

  • Lynchův syndrom
  • Familiární adenomatózní polypóza
  • Syndrom juvenilní polypózy
  • Peutz-Jeghersův syndrom
  • Cowdenův syndrom
  • MUTYH asociovaná polypóza

U těchto osob je třeba podniknout razantnější kroky k prevenci rakoviny, což zahrnuje například častější preventivní prohlídky.

Genetika není vše

Důležité ale je uvědomit si, že ne všechny uvedené syndromy fungují stejně. Některé, jako například familiární adenomatózní polypóza, jsou dominantně dědičné, což znamená, že k onemocnění stačí, aby mutovaný gen předal pouze jeden z rodičů. Tato onemocnění mají nejsilnější rodinnou anamnézu, která se někdy táhne přes celé generace. Jiné syndromy jsou recesivně dědičné, což znamená, že k onemocnění je třeba, aby mutovaný gen předali oba rodiče. Pokud obdržíte pouze jeden z nich, nebudete mít nemoc, ale budete přenašečem, můžete ji tak předat svému dítěti.

Jak snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny?

Zdroj: cancer.org, health.clevelandclinic.org, coloncancercoalition.org, cancerresearchuk.org, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X