Zkuste carb cycling aneb sacharidové vlny, které vám usnadní hubnutí

Snažíte se omezit cukry? Jak jste si možná již všimli, většina diet a konverzací o dietách se točí kolem toho, kolik sacharidů přijmete. Někteří lidé tvrdí, že jakmile snížíte příjem sacharidů ve svém jídelníčku, kila půjdou zázrakem dolů. Jenomže, je tomu opravdu tak? A jak funguje metoda sacharidových vln, neboli carb cycling?

Hned v úvodu vám zodpovíme otázku: kdo metodu cyklování sacharidů, nebo také sacharidové vlny, jak se této metodě někdy říká, používá? Odpověď je snadná: celá řada profesionálních sportovců a kulturistů. Záhy pochopíte proč.

Sacharidové vlny 

Metoda cyklování sacharidů spočívá v tom, že se střídají období s vysokým, středním a nízkým či dokonce žádným příjmem sacharidů. Tento příjem sacharidů si každý člověk může přizpůsobit svým potřebám. Během dnů, kdy se věnujete intenzivnímu tréninku byste měli zkonzumovat více sacharidů než ve dnech odpočinku. 

Teto metoda založená na různém příjmu sacharidů není vhodná pro každého. Vyhovuje totiž zejména vrcholovým sportovcům, kteří mají zavedený tréninkový plán a tomu je uzpůsoben i jejich jídelníček. Nicméně, cyklování sacharidů lze využít v případech, kdy se snažíte zhubnout, udržet si svalovou hmotu, vypadat vyrýsovaně a nebo potřebujete vydržet náročný trénink. 

Osvěžující letní drink ve sklenici s rukou.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak sacharidové vlny fungují

Tím, že je váš příjem sacharidů jiný každý den, docílíte toho, že si vaše tělo nedokáže po jednom dni  vypěstovat návyk a nezareaguje tak drastickým zpomalením metabolismu. Naopak, touto metodou docílíte rychlejšího a účinnějšího spalování tuků.

Kvalitní sacharidy

Ale dávejte pozor na to, jaké sacharidy konzumujete. Dávejte přednost těm kvalitním, které jsou prospěšné a zdraví přínosné. Příkladem vhodných sacharidů jsou například ovesné vločky, celozrnné těstoviny, tmavý celozrnný chléb, čočka, fazole, pohanka a datle.

Příklad cyklování sacharidů

Jak tedy funguje carb cycling v praxi? Pro vaši lepší představu vám přinášíme malou ukázku toho, jak cyklování sacharidů zařadit do svého jídelníčku. Mějte na paměti, že nesmíte dovolit, aby si vaše tělo zvyklo na určité množství sacharidů. Každý den mu proto připravte pořádnou výzvu v podobě jiného množství sacharidů. Šokujte ho. Tím docílíte toho, že si tělo nezvykne a nezpomalí metabolismus. 

V praxi to vypadá tak, že jeden den může být váš denní příjem sacharidů 50g, ale druhý den dvojnásobný. Třetí den se může vyšplhat dokonce až na 200 g za den a čtvrtý třeba i na 400 g. A nanovo. Jaký způsob cyklení vám bude vyhovovat, na to si musíte přijít sami. Ale hlavní pravidlo zní: každý den mějte jinak velký příjem sacharidů.

Pokud vám sacharidové vlny nesednou, nevěště hlavu. Každému vyhovuje jiný způsob stravování a ne každý má rád šokovou terapii. Co ale cyklování sacharidů nemůžeme upřít, je funkčnost. Proto rozhodně stojí za vyzkoušení.

Žena při cvičení jógy na podložce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdroj: activebeat.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X