Jak správně nastartovat metabolismus spalování tuků a rozjet hubnutí

Snažíte se zhubnout? Chcete vaše tělo trochu nakopnout a konečně se zbavit přebytečných kil? Zařaďte na jídelníček potraviny, které zrychlují metabolismus, omezte cukry a začněte cvičit! Tyto tři zásady vás společně dovedou k vaší vysněné postavě. Chcete vědět více? 

Jak funguje metabolismus a ketóza

Metabolismus je souhrn všech chemických reakcí probíhajících v těle. Slouží k získání energie a k vytvoření látek důležitých pro organismus. Veškeré potraviny a nápoje, které denně přijmete, vstupují v těle do řetězce reakcí, které na sebe postupně navazují. 

Pokud se snažíte zhubnout, je třeba dodat tělu jen tolik energie, aby bylo nucené brát z tukových zásob. 

Nejvíce energie získáte ze sacharidů, proto je vhodné se zaměřit zejména na ně. Omezení příjmu jednoduchých cukrů je osvědčená metoda hubnutí, na které staví mnoho moderních dietních směrů: low carb dieta, paleo stravování, proteinová strava nebo oblíbená keto dieta. Při konzumaci ketogenní stravy dochází k tzv. ketóze, což není nic jiného, než že donutíte své tělo brát energii z vašich tukových zásob.

low carb a keto recepty
pixabay.com

Cvičení funguje lépe než diety

Pokud se snažíte o snížení hmotnosti, je lepší se zaměřit na pohyb než na hledání diet, které v krátkodobém horizontu většinou nefungují. Zahrňte do svého života kardio cvičení (rychlá chůze, kondiční běh, plavání…) nebo silový trénink k budování svalové hmoty. 

Pravidelný pohyb oživí váš metabolismus lépe než jakékoliv potraviny. Pocítíte více energie, budete méně unavení a zlepší se vám nálada díky hormonům uvolňovaným při cvičení. 

Někteří lidé cítí nárůst energie po konzumaci kávy nebo sladkých potravin. Energie vám možná na chvíli vzroste, jedná se ale pouze o dočasný stav, účinek není rozhodně dlouhotrvající. Naopak pravidelný pohyb vám zaručí dostatečné množství energie. 

Jak zhubnout trvale
pixabay.com

Skutečně káva a čaj zrychlují metabolismus?

Některé zdroje uvádí, že potraviny jako káva, zelený čaj nebo hořká čokoláda podporují metabolismus. Někteří lidé tvrdí, že káva u nich potlačuje chuť k jídlu a díky tomu se nepřejídají. Toto tvrzení dokazuje i množství studií zabývajících se hubnutím, které uvádí, že káva vás zasytí až na 3 hodiny.

Nezapomínejte však, že není cílem ošálit tělo pocitem falešného nasycení, ale dodávat mu potřebné živiny ale zároveň méně energie, než potřebuje na cvičení i běžné fungování. Toho dosáhnete nízkosacharidovou stravou. 

Omezte zejména jednoduché cukry: bílé pečivo, sladkosti, snídaňové cereálie ale také čerstvé mléko nebo příliš sladké ovoce jako banán nebo papája.  

Na vašem talíři by měla převládat zelenina plná vlákniny, zdroj bílkovin (maso, ryby, luštěniny, vejce, tofu) a menší množství složených sacharidů (celozrnné pečivo a těstoviny, hnědá rýže, ovesné vločky nebo ječné kroupy). Můžete také nahradit obyčejné pšeničné těstoviny nudlemi vyrobenými z cizrnové nebo hrachové mouky.

Hubnutí pomocí kávy
pixabay.com

Zdravá strava+pohyb= jistý výsledek

Neexistuje žádná zázračná metoda hubnutí, ale mnoho dietních směrů se stále více zaobírá jediným tématem: omezení cukru a nastartování metabolismu spalování tuků

Pokud tedy chcete začít žít zdravě, zařaďte do svého dne pohyb a zdravou stravu. Mezi potraviny, které vám dodají dostatek energie a živin na cvičení, a navíc vám pomohou budovat svalovou hmotu, patří:

  • losos a jiné mořské ryby
  • fazole
  • čočka
  • brokolice 

Tyto potraviny vám dodají potřebné živiny a vy se budete cítit lehce a zároveň plni energie na cvičení. 

jak nastartovat metabolismus spalování tuků
pixabay.com

Zdroj: webmd.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X