Přírodní pomoc na vši: vyrobte si ty nejlepší přípravky

Už jste někdy vy, vaše děti nebo někdo ve vašem okolí měli vši? Pokud ano, tak víte, jak nepříjemné je jejich vyčesávání a že není nic horšího než neustálé svědění pokožky hlavy. Naštěstí existují i přírodní metody jak se těchto malých potvůrek zbavit. Pojďme si je představit.

Co byste o vších měli vědět

Vši jsou malí neokřídlení paraziti, kteří se živí lidskou pokožkou hlavy a krví. Pokud napadnou hostitele, nakladou na jeho vlasy vajíčka (hindy), ze kterých se do sedmi dnů vylíhnou larvy, které se okamžitě pustí do sání krve. Hnidy vypadají jako lupy, ale jsou přilepené k vlasu a nejdou sundat jinak než mechanicky. Ačkoliv je životnost vší pouze 30 dní, dospělé samice mohou v jeden den naklást až 6 vajíček. Vši mají světle hnědé či šedé zbarvení a dosahují délky 2-3 mm.

Jak poznat, že máte vši

Abyste měli jistotu, že se jedná opravdu o vši, a ne o lupy, zde jsou symptomy:

  • neustále vás svědí pokožka hlavy
  • na pokožce hlavy máte škrábance
  • jste neklidní, nervózní a nesoustředění
  • ve vlasech jsou viditelné malé bílé částečky připomínající lupy, ale nelze je odfouknout
  • v pozdějších stádiích jsou ve vlasech viditelné i dospělé vši.

Začněte okamžitě jednat

Jakmile zjistíte přítomnost vší, je nutné okamžitě začít jednat. Doktoři doporučují zakoupit si speciální šampony na odstranění vší. Ty jsou plné insekticidů, které postihují nervovou soustavu vší a okamžitě je zahubí. Pokud si ale nechcete do pokožky hlavy vmasírovat tolik chemických látek, existují i přírodní způsoby s jejichž pomocí se dá vší zbavit.

Krásná bruneta s dlouhými vlasy.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Hustý hřeben a trpělivost

Pokud nemáte vlasy pod zadek, osvědčenou metodou je takzvané vyčesávání vší. Budete k němu potřebovat nějakého partnera, který se ujme hřebenu a důkladně vám vyčeše veškeré hnidy i dospělé vši z vlasů. K vyčesávání je potřeba speciální hřeben proti vším, takzvaný všiváček, který má husté zuby. Tato metoda je poměrně pracná, ale účinná. 

Sáhněte po esenciálních olejích

Ukázalo se, že přípravky s obsahem esenciálních olejů jsou účinné při boji proti vším. Esenciální oleje totiž ucpou dýchací cesty těchto otravných parazitů a zapříčiní tak jejich udušení. Nejúčinnější jsou tyto druhy olejů:

  • tea tree
  • neemový
  • levandulový.

Tea tree olej má skvělé vlastnosti. Kromě toho, že je přírodním repelentem, je také protizánětlivý a antibakteriální. Stačí, když do šamponu přidáte několik kapek tea tree olejíčku a omyjete si jím důkladně vlasy. A tea tree olej můžete použít i jako prevenci po mytí vlasů a několik kapek nanést na pěšinku hlavy a za uši.

Neemový, někdy též nimbový olej, pochází z lisování plodů stromu Nimba. Tento stálezelený strom roste v tropických oblastech a může dorůst až do výšky 40 metrů. Neemový olej slouží jako přírodní insekticid a je vhodný na suchou a svědivou pokožku hlavy. Buď si můžete zakoupit šampon s obsahem tohoto oleje nebo jej po kapkách přidat do vašeho oblíbeného šamponu.

Třetím účinným esenciálním olejem v boji proti vším je olej levandulový. Funguje skvěle i jako prevence. Opět si několik kapek přidejte do šamponu a vlasy s jeho pomocí důkladně omyjte. Bohužel levandulový olej ale nezabíjí hnidy, tudíž po jeho aplikaci budete muset použít všiváček a veškeré hnidy z vlasů vyčesat.

Ocet jako účinný odlepovač

V praxi se též osvědčilo použití octu. Ten totiž narušuje látku, díky níž se hnida drží na vlasech. Proto stačí smíchat 50 ml octu s 50 ml vody a touto směsí umýt vlasy. Hnidy pak půjdou mnohem snáze vyčesávat.

Trpělivost je klíčem k úspěchu.Veškeré výše zmíněné metody odstraňování vší jsou sice časově náročné, ale stoprocentně účinné. Jestliže se u vás vyskytly vši, vyberte si způsob, který vám je nejvíce sympatický a vrhněte se do boje!

Zdroj: goodhousekeeping.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X