Zkušenost s nimi máme téměř všichni. Malé bílé šupinky, které dokáží pokazit naši image především tehdy, pokud zvolíme tmavé oblečení. Lupy. Drobné kousky kůže, které se odlupují od pokožky hlavy. Částečně od ní odpadávají a končí na našich ramenou, částečně zůstávají ve vlasech. Bojovat s nimi jde nejen speciálními kosmetickými přípravky, ale také pomocí přírody.
Lupy a jejich příčiny
Studie udávají, že lupy celosvětově trpí přibližně 50 % dospělé populace. Možných příčin jejich vzniku je celá řada. Odborníci většinou uvádějí zejména tyto:
- Nevhodná vlasová kosmetika, její nesprávné používání, například nedostatečné oplachování, či citlivost na tyto přípravky
- Stres
- Nedostatek některých vitamínů a minerálů, například vitamínů skupiny B a zinku
- Suchá pokožka
- Některá onemocnění, jako je lupénka, seboroická dermatitida, kvasinkové infekce
Obecně se hovoří o dvou typech lupů, suchých a mastných. Častější jsou ty suché, které se projevují právě tím, že z pokožky hlavy odpadávají a zůstávají na oblečení. Mokré lupy více zůstávají na pokožce a většinou též více svědí. I když existuje velké množství volně prodejných přípravků určených k léčbě lupů, přírodní prostředky mohou být stejně účinné.
Tea tree olej
Tea tree olej se používá k léčbě mnoha kožních problémů a onemocnění od akné až po lupénku. Jeho silné antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti mohou pomoci zmírnit též příznaky lupů, neboť je velmi účinný proti specifickému kmeni plísní, které mohou způsobovat seboroickou dermatitidu i lupy.
Jedna čtyřtýdenní studie zkoumala účinky tea tree oleje na lupy, přičemž pokožka hlavy účastníků byla denně ošetřována šamponem obsahujícím buď 5 % tea tree oleje, nebo placebo. Tea tree olej snížil závažnost příznaků lupů o 41 %, zlepšil mastnotu i svědění. Pokud jde o použití čistého tea tree oleje, před přímou aplikací na pokožku se doporučuje ho zředit, například přidat několika kapek do kokosového oleje.
Kokosový olej
Rovněž kokosový olej sám o sobě lze použít jako přírodní prostředek proti lupům. Kokosový olej může pomoci zlepšit hydrataci pokožky a zabránit jejímu vysušování, které může lupy zhoršovat. Výzkumy prokazují, že kokosový olej pomáhá i při léčbě ekzému, který může ke vzniku lupů též přispívat.
Aloe vera
Rostlina, která je pro své blahodárné účinky na pokožku proslavená po celém světě, a často se proto přidává do rozmanitých kosmetických přípravků. Může být prospěšná i při léčbě lupů, především díky svým antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem. Studie potvrzují, že aloe vera je účinná proti několika druhům plísní, může pomoci kontrolovat i plísňové infekce, které způsobují vypadávání vlasů.
Jablečný ocet
Též jablečný ocet je spojován s řadou zdravotních výhod, jednou z nich je i zbavení se nepříjemných lupů. Předpokládá se, že kyselost octa pomáhá stimulovat odbourávání odumřelých kožních buněk na pokožce hlavy. Jablečný ocet také vyrovnává pH pokožky, čímž omezuje růst plísní, a bojuje tak proti lupům. Pokud chcete účinky jablečného octa vyzkoušet, stačí přidat několik polévkových lžic do šamponu nebo jej zkombinovat s esenciálními oleji a nastříkat přímo na vlasy.
Jedlá soda
V neposlední řadě je rychlým, pohodlným a snadno dostupným prostředkem, který pomáhá léčit lupy, jedlá soda. Působí jako jemný exfoliant, který odstraňuje odumřelé kožní buňky a snižuje šupinatění a svědění. Má také protiplísňové vlastnosti. Nejlepších výsledků dosáhnete, když zkusíte nanést jedlou sodu přímo na mokré vlasy a vmasírovat ji do pokožky hlavy. Nechte ji minutu nebo dvě působit a poté pokračujte v mytí vlasů šamponem jako obvykle.
Kromě lupů se lze přírodní cestou zbavit i vší. Co pomáhá?
Zdroj: mayoclinic.org, nhs.uk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, femina.in, pharmeasy.in