Máte pocit, že vám po ostříhání páchnou nehty? Důvod může být překvapivě jednoduchý

Pokud často vaříte, určitě se vám již někdy stalo, že i po umytí se vám vůně ingrediencí jako by držela na prstech rukou. Není to nic neobvyklého, zejména pokud se jedná o potraviny se štiplavým aroma, jako má cibule nebo česnek. Zápach může být obzvláště silný, pokud se vám během vaření dostaly stopy těchto látek pod nehty. Pokud jste si všimli, že vaše nehty začaly vydávat podivné aroma, které nesouvisí s vařením, není nutné hned panikařit.

Čerstvé zastřižení

Právě ostříhané nehty mohou po ostříhání produkovat štiplavý zápach. Keratinové bílkoviny v nehtech totiž obsahují sirné sloučeniny a po ostříhání se tento zápach může uvolňovat. Navíc při stříhání nehtů dochází k poškození enzymu jménem proteináza, který je zodpovědný za následný růst nehtů, které ostříháme. Když však nové nehty rostou příliš rychle, může následné tření nehtů způsobené dotekem o rozmanité předměty rovněž vyvolat sirný zápach.

Jestliže je příčinou zápachu vašich nehtů čerstvé zastřižení, problém většinou během jednoho až dvou dnů ustoupí. Dá se mu ale i předejít. Jak? Pokud jste si právě ostříhali nehty a všimli jste si zápachu, namočte si ruce na chvíli do teplé vody. Teplá voda pomůže nehtům dýchat, takže nebudou tolik zapáchat. Pokud jste si zápachu všimli až po několika hodinách, namočte nehty na chvilku do slané vody.

Krájení cibule jako zdroj zapáchajících nehtů.
zdroj: pexels.com

Plísňové infekce

Zdrojem zápachu nehtů může být také plísňová infekce. Ačkoli se mnohem častěji vyskytuje u nehtů na nohou, může se objevit i na rukou. Plíseň nehtů, odborně označovaná jako onychomykóza, může způsobit zápach nehtů, který připomíná sýr. Kromě nepříjemného zápachu plíseň navíc často způsobuje i další změny, nehty například vypadají tlustší a nažloutlé, lámou se nebo mají deformovaný tvar. K boji s plísněmi lze využít rozmanité antimykotické prostředky. Důležité je jejich pravidelné a poměrně dlouhodobé používání.

Specifické zdravotní potíže

Některé zdravotní problémy mohou způsobovat neobvyklý zápach těla a je možné, že si ho všimnete právě na rukou nebo prstech. Pravdou ovšem je, že tyto stavy obvykle neovlivňují konkrétně zápach nehtů či konečků prstů, mají tendenci ovlivňovat pach celého těla. Nediagnostikovaná nebo špatně léčená cukrovka může způsobit sladký nebo ovocný zápach, zatímco onemocnění jater nebo ledvin může potenciálně způsobit zápach podobný bělidlu. Některé metabolické poruchy, jako je trimetylaminurie, mohou podle odborníků dokonce způsobit, že tělo člověka zapáchá jako hnijící ryba nebo odpadky.

Patříte k těm, kteří si od dětství koušou nehty? Existují účinné triky, jak se tento zlozvyk odnaučit.

Zdroj: mayoclinic.org, medlineplus.gov, tractionbeauty.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X