Sprchování či plavání s kontaktními čočkami. Risk, který se nemusí vyplatit

Většina uživatelů kontaktních čoček už to někdy zažila. Po náročném dni se těšíte na horkou sprchu a nechce se vám „zdržovat“ se tím, že si nejprve z očí vyjmete kontaktní čočky. Vynecháním tohoto důležitého kroku se však vystavujete riziku některých vážných komplikací.

Kontaktní čočky a voda

Kontakt s vodou totiž běžně způsobuje, že kontaktní čočky nabobtnají, změní tvar a přilepí se k oku. Kromě nepříjemných pocitů to může vést k poškrábání rohovky neboli průhledné klenby, která pokrývá přední část oka, což usnadňuje vniknutí mikroorganismů do oka. Uživatelé kontaktních čoček jsou navíc vystaveni zvýšenému riziku keratitidy, což je stav charakterizovaný zánětem rohovky. Keratitidu často způsobují zárodky, jako jsou bakterie, viry, plísně a další paraziti, které napadají rohovku. K tomuto onemocnění dochází častěji, pokud lidé nosí kontaktní čočky příliš dlouho, nebo se o ně řádně nestarají. Zárodky, které mohou infekci způsobit, se ale nacházejí též v různých zdrojích vody, včetně vody z vodovodu, ve které se sprchujete.

Proč může být koupání s čočkami nebezpečné

Ve vodě, která vytéká z vodovodních kohoutků a sprchových hlavic, se totiž běžně vyskytuje nebezpečný zárodek zvaný Acanthamoeba. Acanthamoeba je druh améby, která se vyskytuje v různých zdrojích vody, například i ve vodě ze studny, z jezera, v plaveckých bazénech či lázních.  Acanthamoeba může způsobit velmi bolestivou formu keratitidy, která se často obtížně léčí. Mezi příznaky této keratitidy patří bolest oka, zarudnutí oka, pocit přítomnosti cizího tělesa v oku, rozmazané vidění, citlivost na světlo a nadměrné slzení. Neléčená infekce může vést až k závažným komplikacím, jako je ztráta zraku nebo k nutnosti transplantace rohovky.

Žena sprchující se s kontaktními čočkami.
zdroj: freepik.com

Jaké typy zárodků způsobují mikrobiální keratitidu?

Mezi další typy zárodků, které mohou způsobit mikrobiální keratitidu a které se potenciálně mohou nacházet v některých zdrojích vody, patří například:

  • Bakterie – bakteriální keratitidu může způsobovat několik typů bakterií, včetně druhů Pseudomonas, Staphylococcus a Streptococcus.
  • Viry – mezi viry, které mohou způsobit keratitidu, patří virus herpes simplex (HSV), virus varicella zoster a adenovirus.
  • Plísně – plísňovou keratitidu může způsobit infekce způsobená druhy Aspergillus, Fusarium a Candida.

Studie z roku 2020 přitom zjistila, že sprchování s kontaktními čočkami je největším rizikovým faktorem souvisejícím s hygienou pro vznik mikrobiální keratitidy a zároveň, že většina dotázaných dospělých osob pravidelně nějakým způsobem vystavuje své čočky vodě. Případová studie z roku 2019 přitom podrobně popisuje, jak 41letá žena oslepla na jedno oko poté, co si při sprchování a plavání ponechala kontaktní čočky. Po dvou měsících příznaků jí byla stanovena diagnóza akantamébové keratitidy. Oční test ukázal, že její zraková ostrost na levém oku byla 20/200, což je podle Americké nadace pro nevidomé hranice pro oslepnutí. Její pravé oko nebylo infekcí zasaženo.

Jednoduchá prevence

Abyste předešli akantamébové keratitidě a dalším očním infekcím a komplikacím, odborníci doporučují před sprchováním, plaváním nebo koupáním kontaktní čočky vždy vyjmout. Před manipulací s čočkami si vždy umyjte a osušte ruce a čočky následně vyčistěte a vydezinfikujte roztokem. Čočky nikdy neoplachujte ani neukládejte do vody. A konečně, pokud se čoček z jakéhokoli důvodu dotkne voda, okamžitě je vyjměte a vyhoďte, nebo je přes noc vydezinfikujte v roztoku, než si je znovu vložíte do očí. Pro ty, kteří se aktivně věnují plavání nebo jiným vodním sportům a mají obavy, že bez kontaktních čoček dostatečně neuvidí, mohou být dobrou volbou speciální plavecké dioptrické brýle, nebo případně jiná forma korekce zraku.

Jak si ulevit od případných nepříjemností spojených s nošením kontaktních čoček?

Zdroj: bbc.co.uk, nejm.org, ncbi.nlm.nih.gov, afb.org, cdc.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X