Jak se vypořádat s nepohodlím po nasazení kontaktních čoček?

Máte někdy pocit, že s vašimi kontaktními čočkami není něco úplně v pořádku? Pokud ano, nejste sami. Spousta lidí, kteří nosí kontaktní čočky, zažívá v určitém okamžiku potíže s jejich nošením. Neznamená to však, že nejste vhodným pacientem pro nošení kontaktních čoček a musíte jejich nošení natrvalo vynechat. Mnohdy stačí změnit značku kontaktních čoček nebo každodenní péči, která je zcela klíčová pro komfort a pohodlí nošení.

Jaké parametry by měly kontaktní čočky splňovat

Aby bylo nošení kontaktních čoček opravdu pohodlné, je důležité, aby splňovaly několik parametrů. Mezi ty hlavní patří správně zvolené dioptrie, zakřivení čoček, cylindr nebo průměr čoček.

To, jaké máte nosit kontaktní čočky, určí váš oční lékař nebo optometrista. Jestliže nedodržíte předepsané parametry, můžete si způsobit kolísavé nebo rozmazané vidění, které může přejít až k bolestem hlavy. Kontaktní čočky mohou být větší a z oka tím pádem vypadnout nebo se naopak mohou v oku rolovat a působit podráždění či bolest očí.

K dalším faktorům, ovlivňující pohodlí nošení čoček, patří pružnost čoček, rovnoměrné tenké okraje nebo jejich hladký povrch. Hladký povrch a tenké okraje čočky zajistí minimální tlak a tření čočky o oční víčko. Tření čočky zvyšuje také její stáří, po několikadenním nebo opakovaném nošení se její povrch opotřebovává a tím dochází k podráždění očí. Pružnost čoček zajistí, že se co nejvíce přizpůsobí vašim očím.

Jak rozpoznat nepohodlí při nošení kontaktních čoček?

Aby bylo možné identifikovat konkrétní důvod, proč jsou pro vás konkrétní kontaktní čočky nepohodlné, je důležité navštívit vašeho očního lékaře. Stejně tak můžete navštívit oftalmologa, i ten vám pomůže rozpoznat proč jsou vaše čočky nepohodlné.

Zapamatujte si, že pokud vaše oči nemají pohodlí, cítíte diskomfort nebo vaše oči jsou viditelně v nepořádku, pak je nutné navštívit odborníka. Některý z problémů by mohl být pro vaše oči a zrak nebezpečný, a proto je důležitá odborná konzultace.

Jak můžete poznat, že jsou vám kontaktní čočky nepohodlné?

Ano může se zdát, že není třeba popisovat, co a jak rozpoznat nepohodlí kontaktních čoček, už samotný název napovídá mnohé. Je však důležité zamyslet se nad konkrétními situacemi, protože někdy se lidé mohou mýlit v určení obtíží. Většina z nich je však řešitelná a poměrně snadno rozpoznatelná. Většinou zmizí při vyjmutí čoček z očí.

K nepohodlí kontaktních čoček patří:

  • příležitostné nebo pravidelné pocity nepohodlí na očích při nošení kontaktních čoček,
  • poruchy vidění nebo náhlé zhoršení zraku, které způsobuje až bolest hlavy,
  • začervenání nebo pálení očí,
  • pocit suchého oka.

Pocit suchých očí a nedostatečná hydratace

Jednou z nejčastější příčin nepohodlného nošení kontaktních čoček je pocit suchých očí. Vlastní nedostatek slz a jejich nízká produkce může zapříčinit pocit pálení nebo suchých očí. V takovém případě je důležité vybírat si kontaktní čočky, které mají vyšší obsah vody. Také roztoky, které zajistí čočkám dostatek rehydratace v průběhu čištění.

Nedostatečná hygiena

Pokud nosíte měsíční nebo čtrnáctidenní kontaktní čočky, je nutností dodržovat správné hygienické návyky při jejich čištění.

Velmi často se stává, že nositelé kontaktních čoček nevěnují dostatečnou péči čištění čoček, pak si do očí nasadí čočky s usazeninami i nečistotami. Tím si mohou způsobit i vážné zdravotní potíže. V takovém případě může dojít i k vleklému léčení. Avšak může nastat i situace, kdy bude vinou nedostatečné hygieny způsobeno nezvratné poškození.

Základem jsou čerstvé a čisté čočky

Pamatujte si, že čerstvá čočka je skvělá čočka. Oproti měsíčním a čtrnáctidenním kontaktním čočkám jsou ty jednodenní čočky ideální v případě, že nemáte čas nebo chuť se o své čočky dostatečně starat. Jsou zdravější variantou nošení. Jednoduše si každý den vložíte do očí nový čerství pár kontaktních čoček.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X