Bílkoviny

Bílkoviny jsou jednou z nejdůležitějších živin, kterou naše tělo potřebuje dodávat každý den. Jedná se o vysokomolekulární látky bohaté na aminokyseliny. Bílkoviny mají důležitou úlohu při výstavbě a udržování svalstva a orgánů. Bez přísunu bílkovin nemůže tělo růst a tělesné buňky se nemohou regenerovat a obnovovat.

Příjem bílkovin

Nelze přesně stanovit univerzální množství bílkovin, které člověk potřebuje, protože se potřeba bílkovin u jednotlivých lidí liší. Hlavním aspektem je objem svalové hmoty, druh zaměstnání, denní fyzický výkon a rovněž věk. Dospělý člověk by měl přijímat asi 0,8 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Ne každá bílkovina je pro lidskou výživu cenná. Hovoříme o biologické hodnotě bílkovin. Čím více je potravinová bílkovina podobnější bílkovině tělesné, o to je hodnotnější pro člověka, který takovýchto bílkovin potřebuje menší množství, aby plně pokryl svou potřebu bílkovin. Kalorická hodnota 1 g bílkovin odpovídá 4,1 kcal nebo 17 kJ.

Nejvíce bílkovin obsahuje maso a pokud je někdo vegetarián, měl by bílkoviny občas doplnit ve formě vajec nebo mléčných výrobků. Velký obsah bílkovin mají také sójové boby a produkty ze sóje, ty dodávají biologicky vysoce hodnotné bílkoviny.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X