Jak si naplánovat jídelníček abyste hubli a neměli přitom hlad

Chcete žít zdravě a cítit se ve svém těle lépe? Potřebujete zhubnout pár kilo? Zdravá strava je základním kamenem. nevíte, jak začít? Přinášíme vám návod na to, jak si vytvořit zdravý jídelníček, ale hlavně vám poradíme, jak se ho držet a nesejít z cesty.

Nastavte si pravidla a nevzdávejte se 

Přechod na zdravý jídelníček není snadný. Vzdát se vašich oblíbených sladkostí, sycených nápojů a nezdravých slaných pochutin je náročné. Proto začněte postupně. Dvakrát týdně si dovolte zhřešit. Ve zbylých dnech se ale zaměřte na disciplínu a držte se předepsaného jídelníčku. A rozhodně se nevzdávejte pokud zhřešíte více dní v týdnu. Kvůli pár přešlapům nemusíte přeci zahazovat všechnu snahu.

Přečtěte si více o tom, proč je důležité naučit se správně hřešit, cvičit i odpočívat každý den.

Jak by měl váš jídelníček vypadat

Poté co si nastavíte pravidla, kterých se rozhodnete držet, zaměřte se na výběr vhodného jídelníčku. Jak by měl vypadat? V zásadě by měl obsahovat pět až šest porcí jídla denně a neměly by v něm chybět následující položky:

  • ovoce a zelenina (čím více tím lépe)
  • čerstvá ryba (alespoň 1x týdně )
  • luštěniny a jiné zdroje proteinů
  • mléčné výrobky
  • celozrnné pečivo
Zdravá snídaně plná ovoce na podnose.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Kde najít inspiraci

Co si tedy uvařit, aby to splňovalo kritéria zdravého stravování? Dochází vám nápady a fantazie a už vás nebaví jíst stále ta stejná jídla dokola? Nechte se inspirovat. Zdrojem inspirace vám může být internet nebo i tištěná kuchařka. Ten pravý jídelníček poznáte podle toho, že mezi jednotlivými jídly netrpíte hlady. Pokud byste tyto nepříjemné pocity pociťovali, mohlo by se mnohem snadnější stát, že podlehnete svodům nezdravých svačinek v podobě rychlého občerstvení či polotovarů. Pamatujte si, že je vždy lepší sníst o naběračku více polévky, než si hodinu po obědě dát něco sladkého.

Plánujte jednou týdně

Aby se z vašeho zdravého stravování stal rituál a zvyk, věnujte se týdennímu plánování jídelníčku vždy jeden den v týdnu. Rozplánujte si co budete v následujících 7 dnech vařit, nakupte si potraviny a pokud je to pro vás jednodušší, jeden den si navařte na zbytek týdne. Příprava je totiž základním kamenem úspěchu při dodržování zdravého jídelníčku. Skvělým pomocníkem jsou i krabičky, do kterých si jednotlivé porce každý den nachystáte a budete je brát s sebou do práce. 

Jakmile budete mít s sebou v práci nebo třeba na výletě zdravé jídlo, nebudete mít tendenci kupovat si něco cestou. Tato metoda také dokáže výrazně ušetřit peníze– jídlo koupené někde venku je zákonitě vždy dražší, než to, které si připravíte doma.

Jak na počítání kalorií

Chcete získat alespoň základní přehled o tom, jak funguje počítání kalorií a kolik kterých živin byste měli za den přijmout? Naučte se jak počítat kalorie a sestavte si jídelníček přesně na míru vašim potřebám.

A abyste měli jistotu, že máte dostatečný příjem bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny, stáhněte si do svého mobilního telefonu aplikaci s kalorickou tabulkou, do které si budete poctivě zadávat všechna jídla, která daný den sníte. Ušetříte si tím vážení a počítání, protože aplikace vám pomocí grafů ukáže, kolik jste daný den přijali kalorií a z čeho se váš jídelníček skládá. 

Mísa se zdravým salátem.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Při dodržování zdravého jídelníčku, který je pestrý a zároveň vyvážený, se budete cítit šťastnější, nebudete pociťovat záchvaty vlčího hladu a nebude vás honit chuť na sladké. A když do své rutiny zařadíte i pohyb, budete na té správné cestě stát se nejlepší verzí sebe sama.

Zdroj: lifehack.org

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Mou nejlepší motivací pro zhubnutí byl bývalý manžel. S respektem před dětmi řekl…ta stejně nezhoubné…Dvakrát v týdnu aerobik s kalanetikou, hlídala jsem si jídlo, jak mohla, šla na kolo a jezdila. Patnáct kilo za rok. A postavička zpevněná. Někdo by byl rád. On začal dělat žárlivé scény. Díky nim jsem zhubla ještě víc. A do samostatného života bez něj vykročila jako kočka…

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X