Znáte zdravou alternativu za kávu jménem guayusa? Tento teplý uklidňující nápoj s sebou přináší velké množství přírodní energie bez negativních účinků kávy nebo jejích dalších alternativ. Jeden šálek guayusy obsahuje stejné množství kofeinu jako šálek kávy a dvakrát tolik, co čaj.

Co je guayusa

Je to list ze stromu rostoucího v ekvádorské oblasti Amazonie, který nese název cesmína guayausa (latinsky Ilex guayusa). Původní obyvatelé deštného pralesa jej používají po celá tisíciletí. Nápoj z něj připravují každé ráno před východem slunce. Domorodé rodiny se posadí kolem ohně, vyprávějí a sdílejí své příběhy a mýty. Starší z vesnice vyprávějí o svých předcích a vštěpují tak mladším svoje společenské hodnoty a učí je loveckým technikám.

Účinky guayusy

  • Domorodé ženy Kichwa říkají, že nápoj odstraňuje příznaky menopauzy, pomáhá játrům a žaludku, uklidňuje a snižuje různé bolesti, posiluje a nabízí rovnováhu těhotným ženám.
  • Starší lidé říkají, že guayusa pomáhá navozovat sny a spojit se na hlubší úrovni s přírodním světem.
  • Guayusa také dává zemědělcům podnět k udržování deštného pralesa, protože rostlina potřebuje ke svému růstu rozmanité ekologické prostředí.
  • Neobsahuje taniny nalezené v čaji, což znamená, že nemá hořkou chuť.
  • Guayusa nejen dobře chutná, ale má také mnoho zdravotních výhod.
  • Tento nápoj obsahuje dvakrát více antioxidačních látek, než má čaj, což znamená, že má také dvojnásobný účinek v boji proti volným radikálům stárnutí i rakovině.

Guayusa také obsahuje další látky:

Theobromin, který se nachází v čokoládě. Pomáhá snížit zánět a krevní tlak, zatímco působí jako diuretikum.

Plyphenoidy, flavanoidy a saponiny, které jsou fyto-chemikáliemi, mají pozitivní vliv proti rakovinově. Jsou to silné antioxidanty, které snižují zánět při stimulaci imunitního systému.

L-Theanin, který je aminokyselinou, jež produkuje dopamin, hormon zodpovědný za vytvoření pocitu pohody. L-theanine uklidňuje mysl při zvyšování bdělosti. Může zvýšit soustředění, zlepšit paměť a zlepšit schopnosti učení.

Dále obsahuje draslík, hořčík, vápník, zinek, chrom,vitaminy D a C.