Vyzkoušejte účinné metody, jak odstranit bolest krční páteře

Bolí vás za krkem? Hrbíte se celý den u počítače a na cvičení už vám zase nezbyl čas? A víte, čím je vlastně bolest krční páteře způsobená? Naučte se rozpoznat příčiny bolavého krku a vyzkoušejte pomoc vlastními silami.

Bolest za krkem ihned po probuzení

Bolí vás zadní strana hlavy, jakmile ráno vstáváte? Nejpravděpodobnější příčina je špatné spaní. Může být způsobeno jednak příliš vysokým polštářem, díky kterému je krk celou noc namáhaný v nepřirozené poloze, ale také spánkem jako takovým. 

Osvěžte si pravidla spánkové hygieny: před spaním vyvětrejte, omezte sledování obrazovky těsně před spaním a spěte pokud možno v naprostém tichu a tmě. 

Máte problémy s usínáním a spíte kratší dobu, než byste potřebovali? Naučte se jak rychle usnout a probouzejte se svěží a odpočatí.

Celodenní sezení vám zadělá na hrb

Pokud trávíte většinu dne u počítače, pravděpodobně jste celou dobu tak trochu shrbení. Pokud se totiž soustředíte na pracovní výkon, je obtížné vnímat ještě držení vlastního těla. Totéž platí pro činnosti, u kterých stojíte.

Pokud chcete přirozeně zlepšit svůj postoj, začněte pracovat na zpevnění postavy. Je mnohem jednodušší stát rovně, pokud je vaše tělo flexibilní a nemusí vláčet pivní pneumatiku. Posilovat přitom můžete v každém věku a vůbec to nemusí znamenat trávit hodiny ve fitness centru. 

Pokud rádi cvičíte v pohodlí domova, vyzkoušejte třeba jednoduché cviky na záda, které vás zbaví bolesti a pomohou k rovnému postoji. 

Máte raději cvičení podle videa? Zacvičte si jednoduché cviky na zpevnění postavy, které zvládnete i doma v obýváku:

Kdy jít s bolavým krkem k lékaři

Ne vždy je bolest za krkem způsobená špatným držením těla nebo vysokým polštářem. Pokud vás navíc krční páteř začala bolet náhle a intenzivně, je na místě vyhledat praktického lékaře, který vám pomůže zjistit pravou příčinu vašich obtíží. Bolest krční páteře totiž může značit například:

  • Tzv. opěrkový syndrom, tedy poranění v důsledku prudkého nárazu, nejčastěji vzniká po autonehodě, ale také během prudkého sjezdu na kole v horském terénu s nedostatečným odpružením, nebo při pádu. Následky whiplash syndrom vám pomůže vyřešit fyzioterapeut.
  • Meningitidu neboli zánět mozkových blan, kde bolest krku patří mezi hlavní příznaky, Z těch další jmenujme například zvýšená teplota, svalová únava, ztuhlá šíje, bolesti hlavy, přecitlivělost na zvuky nebo celková nevolnost. Při podezření na onemocnění meningitidou co nejdříve kontaktujte praktického lékaře.
  • Počínající infarkt myokardu, kdy bolest přechází od srdce směrem k levé horní končetině, ale také do hrudníku a páteře. Pokud je navíc doprovázená pocením, dušností a celkovou nevolností, je třeba přivolat rychlou lékařskou pomoc.
Žena v odpočinkové poloze při cvičení.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Ve všech zmíněných případech je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud vás pobolívá za krkem a změna životního stylu, spánkových návyků ani běžné cvičení nepomáhají ani po několika dnech,  zajděte za praktickým lékařem, který vás může poslat na kontrolní CT vyšetření. Mohlo by se totiž stát, že došlo k porušení obratlů v krční oblasti, aniž byste si přesně vybavovali kdy a při jaké činnosti.

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X