Jednoduché cviky na bolest zad, které vám pomohou chodit rovně

Bolí vás záda? Trávíte několik hodin denně sezením? Máte špatné držení těla? Bolest zad v bedrech či na zadní části hlavy je velmi rozšířená, ale má snadné řešení. Vyzkoušejte jednoduché tipy, které vás zbaví bolesti v kříži ale pozor, jen pokud je budete dělat pravidelně. Tak vzhůru do toho!

Jak řešit bolavá záda

Možná i vy se trápíte bolestí zad a nevíte, jak si ulevit. Jestli necháte bolest dát se šířit, může to dojít až k závažným problémům, díky kterým skončíte u lékaře a možná i v nemocnici. Proto bolest zad nepodceňujte a raději se zaměřte na prevenci, která nestojí moc času ani peněz.

Za bolest zad většinou může dlouhé sezení a nedostatek pohybu. Musíte tedy začít pracovat na tom, abyste se pravidelně hýbali, zvlášť pokud máte sedavé zaměstnání a prosedíte u počítače několik hodin denně. 

Jakýkoliv druh pohybového cvičení je skvělý nápad. Pokud si nejste jistí nebo vás bolest omezuje i při cvičení, správný pohyb můžete konzultovat s fyzioterapeutem, který vám doporučí aktivity, které bude pro vás na míru. 

Někdy může trvat několik týdnů, než se dají záda do pořádku, jindy to ale může trvat celý rok. Záleží na tom, v jakém stádiu se vaše záda zrovna nacházejí. 

Cviky na bolavá záda
pixabay.com

Ležení v posteli způsobuje bolest v bedrech

Pokud máte fyzicky nenáročné povolání, měli byste trávit svůj volný čas aktivně. Nemusíte celý zbytek dne proběhat, ale věnujte se aktivitám, při kterých se hýbete. Mezi ně patří i obyčejné každodenní činnosti, jako je úklid, vaření, hraní s dětmi, práce na zahradě nebo opravy a vylepšování bydlení. Věděli jste, že každodenní úklid je lepší než sport, na který si najdete čas pouze jednou za týden?

Vyhněte se odpočinku v posteli. Časté ležení může zpomalovat zotavení a naopak zvyšuje bolest. Buďte natolik aktivní, jak vám to bolest dovolí. Většina bolestí zad není tak vážná, jak to na první pohled vypadá. Proto se pohybu nebojte a pohybujte se i přes to, že vás záda bolí. 

Můžete například chodit na procházky nebo si zacvičit lekci jógy pro začátečníky, na internetu naleznete spoustu online lekcí zdarma. Jóga je všestranně prospěšný pohyb, který je zdravý v každém věku a pomůže vám komplexně posílit celé tělo. Vyzkoušejte třeba základní pozice jógy, které zvládne i začátečník. Cvičení vám pomůže snížit bolest zad, posílit střed těla a zhubnout přebytečná kila.

Správné držení těla a bolest zad mezi lopatkami

Správné držení těla je velmi důležité, proto mu věnujte pozornost. Hlídejte si způsob, jakým držíte záda a ramena když sedíte, stojíte, chodíte nebo spíte. 

Abyste udrželi záda rovná, neseďte shrbení v posteli nad notebookem. Pokud musíte sedět delší dobu, používejte polstrované židle, pracovní stůl je také lepší než notebook položený na klíně. Mezi obecné tipy, jak držet správnou polohu zad, patří: 

  • držte nohy na šířku ramen
  • když stojíte, zatáhněte břicho
  • při delším stání přesouvejte váhu z jedné nohy na druhou
  • ruce nechte přirozeně viset po stranách těla

Dobrým pomocníkem je kvalitní postel, která pro vás bude pohodlná. Pokud jde o nejlepší polohu pro spánek, mělo by to být na zádech. Bolest zad může snížit také vložení polštáře mezi nohy při ležení na boku, což vám pomůže vyrovnat boky. 

Bolest zad může být spojena se stresem a je tak velmi důležité naučit se relaxovat. Pokud to jde, vyzkoušejte oblíbené masáže, čínskou akupunkturu na uvolnění svalů nebo meditaci na odbourání psychického stresu. Pokud ale bolesti neustanou ani po měsíci, je nutné navštívit lékaře, který doporučí další postup a může navrhnout nové terapie. 

Bolest za krkem
pixabay.com

Zdroj: webmd.com 

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X