Povinnost seniora – udržte mozek v kondici

Stáří je nevyhnutelné a potká úplně každého. Pojí se s ním spousta zdravotních komplikací. V některých případech podléhá tělo běžnému opotřebení a nelze mu zabránit. U mozku a paměti je to ale jiné. Zasáhněte a překvapujte bystrou myslí.

Stáří není nemoc

Demence sama o sobě není nemoc. Jde o poškození symptomů, které jsou výsledkem narušení mozkových buněk způsobeného přidruženými komplikacemi – mrtvice, Alzheimerova choroba, cukrovka nebo úrazy hlavy. To všechno ovlivňuje vaši paměť, osobnost a rozhodovací schopnosti. Mluvit o demenci jako nedílné součásti stáří je mylný předpoklad, stokrát vyvrácený. Některé formy sice není možné oddálit ani zvrátit, ale fyzická aktivita, zdravé stravování – maximálně kopírující roční koloběh a sezónnost – a pravidelné procvičování mozku přispívá k jeho dobré kondici. Právě dopady demence prohlubují deprese a úzkosti způsobené uvědoměním si prudkého snížení kvality života na jeho sklonku. Tomu všemu se dá ale předejít.

Nehledejte překážky

Nejúčinnější jsou aktivity zdarma. Stojí vás jen trochu času. Pokud si ale vytvoříte rituály a začleníte hry a metody do svého dne stejně jako povinnou hygienu nebo polední siestu, velice brzy se ze dřiny stane zábavná chvilka, na kterou se budete těšit. Velice snadno tak zlepšíte svou mentální úroveň. I směřování k cíli a těšení se posiluje kvalitu života a brání parazitování negativních emocí.

  • Poslechněte si novou píseň a snažte se zapamatovat si krátký úryvek
  • Objevte kouzlo deskových her – šachy, dáma, puzzle
  • Dejte šanci křížovkám, sudoku nebo logickým hrám
  • Ráno napište 3 až 5 slov (nesouvisí spolu) a večer je zopakujte
  • Objevte kouzlo map – orientujte se, představujte si, kreslete plánky
  • Vzpomínejte na mládí a hledejte souvislosti
  • Vyhledávejte mezigenerační kontakt
  • Nefixujte se na rodinu, vstupte do zájmové spolku nebo komunitního centra
  • Choďte pravidelně ven, střídejte trasy
  • Omezte sledování televize nebo o pořadech alespoň diskutujte
  • Změňte stravování a zaměřte se na dostupné a sezónní potraviny
Zdroj obrázku: Pixabay

Nepřepalte začátek

Stárnoucí organismus reaguje na vnější i vnitřní změny mnohem citlivěji než dospělý jedinec. Novinky, pro které se rozhodnete, zařazujte postupně a vždy si nechte minimálně týden na otestování, abyste zjistili, jestli vám daná metoda vyhovuje a prospívá. Jste-li na vážkách a naberete si aktivit moc, s největší pravděpodobností se dostaví opačný efekt. Dojde k přetížení, objeví se úporné bolesti hlavy, únava, vyčerpání, demotivace a úzkostné stavy. V pokročilém věku už nejste tak obratní a energičtí. Respektujte svoje tělo a všechny jeho signály. Jedině tak si užijete každý rok naplno.

www.familydoctor.org

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X