Garcinie kambodžská, známá také jako tamarind malabarský či garcinia cambogia, je keřem plodícím opravdu zajímavé plody. Nejenže mají plody zvláštní tvar, ale přináší řadu zdravotních benefitů. Plody se staly velmi populárními především díky účinkům spojených s hubnutím.
Garcinie kambodžská
Domovem garcinie kambodžské je oblast jihovýchodní Asie, především Indie. Plody připomínají svým tvarem malé tykvičky a jsou běžně používány při vaření, jako ovoce či koření. Dorůstají velikosti menšího jablka. Mají průměr kolem 7 cm a jsou opatřeny kožovitou kůrou. Dužina je spíše sladkokyselá. Garcinie je hojně využívána v indické kuchyni, ale také v ájurvédské medicíně pro své zdravotní přínosy. V tradiční medicíně se velmi často používá odvar z plodové kůry garcinie, a to při revmatismu či střevních obtížích.
Doplněk stravy
Dnes se z garcinie vytváří různé doplňky stravy, které podporují hubnutí a jsou nápomocné při redukčních dietách, jelikož navozují pocit sytosti. Jedná se především o výtažky z plodů. Garcinie kambodžská obsahuje cenné flavonoidy, kyselinu hydroxycitronovou (HCA), vápník, vitamín C a pektin.
Zdravotní přínosy
Hubnutí
Garcinie kambodžská má vliv na metabolismu cukrů a tuků v těle, především tedy extrakt, který se z ní získává a obsahuje množství kyseliny hydroxycitronové. Podporuje spalování tuků a také potlačuje pocit hladu. Navozuje totiž pocit sytosti již po malé porci jídla. Díky těmto účinkům je velmi oblíbeným doplňkem stravy při hubnutí. Garcinie je vhodná jako kontrolor chutí k jídlu.
Hladina cholesterolu
Garcinie kambodžská je spojena také s pozitivním ovlivněním hladiny cholesterolu. Zvyšuje tzv. dobrý cholesterol HDL a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu.
Stabilizace hladiny cukru v krvi
Některé studie prokázaly, že má garcinie kambodžská pozitivní vliv i na hladinu cukru v krvi, kterou vyrovnává.