7 (nejenom) zdravotních benefitů kajenského pepře

Někdo sype pálivé koření i do jogurtu, někdo mu prostě nemůže přijít na chuť. Ale i pokud nejste fanoušky výrazných chutí, přečtěte si tento článek, ve kterém se dozvíte nejenom zdravotní benefity kajenského pepře, ale i možnosti jeho praktického využití.

Chrání ptačí budky

Zatímco my vnímáme kajenský pepř v některých jídlech v naprosto neúnosné míře a příště se v restauraci, kde to s ním tak přepískli, už neukážeme, ptáci mají proti pálivé chuti resistenci. Proto když jej přimícháte mezi ptačí zob, nebudou na zrníčka ptáčkům chodit veverky a ubráníte je tak před šikanou.

Zbavíte se mravenců

Mravenci jsou zákeřní tvorové, které se dostanou do vaší spíže i tou nejmenší cestičkou. Zkuste jejich trasy zasypat trochou pepře. Uvidíte, že si to příště rozmyslí.

Zvědavá koťata a štěňata

Tato roztomilá mláďata ráda zkoumají všechno nové. A kabely od televize nebo ledničky jsou pro ně snad úplně nejpřitažlivější. Pokud je z toho chcete vyléčit, rozmíchejte v malém množství octu přiměřenou dávku pepře, nalijte do rozprašovače a kabely jím ošetřete. Z oblíbené hračky se stane nenáviděný kus bytového vybavení.

Ochrání vaši zahradu

Jestli už ani v noci nespíte, protože trnete hrůzou, jak bude vaše zahrada ráno vypadat po nájezdech zajíců a dalších hlodavců, zkuste na ně pepřový lektvar taky. Smíchejte pomerančovou kůru a pepř a uvidíte, že se vaší zahradě příště vyhnou obloukem.

Zmírňuje bolest kloubů

Kapsaicin obsažený v pepři a pálivých paprikách sice může spálit kůži, ale má taky silně antibakteriální účinky. Podle mnoha lékařských výzkumů má tu moc zmírnit bolest spojenou s artritidou.

Pečuje o šupinatou kůži

Psoriáza je velmi nepříjemné onemocnění. Jenom v České republice trpí psoriázou půl milionů lidí. Kapsaicin obsažený v pepři dokáže eliminovat svědění i samotný zánět kůže, který toto nepříjemné onemocnění způsobuje.

Pomůže vám zhubnout

Ačkoliv to není oficiálně potvrzeno, pepř vám pomůže shodit pár kilo. Potlačuje totiž chuť k jídlu a dokáže rozběhnout organismus. Ale než to s ním začnete přehánět, poraďte se raději s lékařem, jestli je to ve vašem případě dobrý nápad.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X