V dnešním světě s obrovským množstvím informací, které na nás ze všech stran působí, je často těžké zapamatovat si vše, co bychom chtěli nebo potřebovali. Navíc s přibývajícím věkem se naše paměť přirozeně zhoršuje. Naštěstí existuje velké množství nejrůznějších strategií a technik, které vám mohou pomoci vaši paměť zlepšit.
Když se něco učíte, používejte co nejvíce smyslů
Odborníci zjistili, že pokud je stimulován jeden ze smyslů, aby vyvolal vzpomínku, spustí se i další vzpomínky, v nichž jsou zastoupeny jiné smysly. To je důvod, proč když cítíte vůni oblíbeného jídla, můžete si vzpomenout na přesné místo, kde jste byli, když jste ho jako dítě jedli. Je proto velmi vhodné využít svých pět smyslů i tehdy, když si chcete něco zapamatovat. Nejjednodušším způsobem lze informace spojit s barvami, vůněmi a chutěmi.
Rozdělení na více částí
Když se učíte nové informace, rozdělte je na části, stejně jako to děláte s telefonním číslem, které si chcete zapamatovat, například 444 888 555. Všimli jste si tří oddělených částí? Podobný systém můžete použít na cokoli, na nákupní seznam (maso, zelenina, mléčné výrobky, svačiny) či jména lidí na velké schůzi (ti na pravé straně stolu a ti na levé straně). Cokoli se dá rozdělit na části.
Technika paměťového paláce
Tato technika spočívá v tom, že si představíte známé místo, například uspořádání svého domu, a použijete ho jako vizuální prostor, kam si můžete uložit informace, které si chcete zapamatovat. Je užitečná především při zapamatování nesouvisejících položek, například seznamu potravin. Chcete-li použít techniku paměťového paláce, představte si své místo a pak si v různých oblastech kolem něj představte položky z nákupního seznamu. Představte si například rozbité vejce kapající z okraje stolu nebo jablka ležící na gauči. Může chvíli trvat, než si na tuto techniku zvyknete, ale jakmile se vám to podaří, budete překvapeni její účinností.
Neobracejte se hned na Google a spol.
Internet a moderní technologie mají v našem životě samozřejmě své důležité místo, ale bohužel z nás udělaly i poměrně „mentálně líná“ stvoření. Než příště sáhnete po chytrém telefonu, abyste se „zeptali Googlu“, zkuste se nad odpovědí nejprve zamyslet pouze s pomocí vaší mysli. Tento proces pomůže posílit nervové dráhy ve vašem mozku.
Propojujte, vytvořte si asociace a mnemotechnické pomůcky
Propojte informace, které se snažíte zapamatovat, s něčím, co již znáte. Izolované informace se pamatují obtížněji než ty, které jsou propojeny s jinými pojmy nebo známými věcmi. Může pomoci spojit si to, co se snažíte zapamatovat, s oblíbenou písničkou nebo nějakým známým pojmem. Mnemotechnické pomůcky mohou mít podobu akronymů, zkratek, metafor nebo říkanek. Až si příště budete chtít zapamatovat lidi z večeře, zazpívejte si jejich jména na melodii vaší oblíbené písničky, nebo si z jejich prvních písmen utvořte slovo.
Pište a udělejte si pořádek
Je pravděpodobnější, že na něco zapomenete, pokud máte na stole, ve svých poznámkách či obecně doma či v kanceláři nepořádek. Úkoly, schůzky a další události si zapisujte do speciálního zápisníku, kalendáře nebo elektronického plánovače. Seznamy úkolů udržujte aktuální a odškrtávejte si splněné položky. Výzkumy naznačují, že ruční napsání seznamu místo elektronického je účinnější, protože existuje přímé spojení mezi naší rukou a mozkem.
Buďte fyzicky aktivní a dostatečně spěte
Bylo prokázáno, že cvičení zlepšuje zdraví mozku v mnoha ohledech, včetně paměti, pozornosti a rychlosti zpracování dat. Fyzická aktivita zlepšuje přísun kyslíku a živin do těla, což je nezbytné pro správné fungování paměti. Pobyt v přírodě je pro naše emocionální a fyzické zdraví též nesmírně důležitý. Studie zjistila, že procházka v parku zlepšuje paměť a pozornost ve srovnání s procházkou ve městě mnohem více. Kromě fyzické aktivity si ale dopřejte i dostatek spánku. Váš mozek zpracovává a ukládá informace, zatímco spíte. Zkuste si informace projít těsně před spaním, i kdyby to mělo být jen pár minut, a zjistěte, zda vám to pomůže uložit si je do paměti.
Zlepšit paměť pomohou i některé potraviny. Co tedy zařadit do svého jídelníčku?
Zdroj: nature.com, redbooth.com, ted.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov