Chov slepic v klecích nebo volně venku? Značení vajec vám prozradí, odkud pochází

Nakupujete vejce v supermarketech? Všímáte si označení, které na sobě vejce mají? Víte, proč na vejcích jsou? Tato označení vám mohou prozradit více o původu vajec a o tom, jak byla vyprodukována.

Povinné značení

Každé vejce musí být označeno číselným kódem a označením, odkud pochází. Zpravidla na vejci najdete číslo, poté zkratku země a následně registrační číslo chovu. Například označení 3CZ 7601. Číslo 3 označuje metodu způsobu chovu, CZ je kódem země původů a poslední číslo označuje registrační číslo chovu.

Země původu: CZ= Česká republika, SK- Slovensko, PL-Polsko, DE= Německo, ES=Španělsko

Metoda chovu: 0= chov v ekologickém zemědělství, 1= chov ve volném výběhu, 2= chov v halách, 3= chov v klecích

Rozhodující označení

Pokud se například snažíte podporovat lokální a regionální výrobce, je vždy vhodné přečíst si, odkud vejce pochází. Co se týká číselného označení před určením země, je to otázka spíše kvality a morálních zásad. Vejce označená číslem 3 pocházejí od slepic, které jsou uzavřeny v klecích, bez výběhu a mnohdy bez jakéhokoliv možného pohybu. Vejce označeny číslem dvě pochází od slepic, které jsou chovány uzavřeny v halách. Vejce s označením číslo 1 jsou od slepic, které již mají volný výběh a lepší podmínky k životu. Ideální jsou samozřejmě vejce s označením 0, a to z morálního hlediska i z pohledu kvality vajec.

Kvalita a morálka

Nevadí-li vám konzumovat vejce na úkor zdraví a nemorálního zacházení se slepicemi, nad označením se pozastavovat nemusíte. Dnes však chov slepic, a jiných zvířat, souvisí i s otázkou vhodného zacházení. Velkovýroba a velkochovy tlačí na produkci, ale neberou v potaz zdraví a podmínky života zvířat. Díky tomu jsou tyto vejce sice nejlevnější, ale ne nejkvalitnější, navíc vyprodukovány za hrozných životních podmínek slepic. Vejce z ekologického chovu jsou kvalitnější a dopřejí slepicím adekvátní život, který není podvolen jen produkci vajec pro člověka. V ideálním případě je samozřejmě vhodné chovat si slepice, popřípadě brát vejce od „sousedů“, to však vždy není zcela možné. Zamyslete se však nad tím, jaké vejce kupujete, označení vám pomůže se v této problematice orientovat.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X