Stres ve středním věku je horší, než v 90.letech

Dnešní doba je hektická a nejistá. Stres prožívají lidé napříč generacemi. Přestože objektivně se máme lépe, subjektivně zažíváme více stresu než v 90. letech. A nejvíce právě lidé středního věku.

Průzkum odhalil celkové zvýšení míry stresu

Odborníci z Pensylvánské Státní Univerzity zveřejnili v květnu roku 2020 výsledky dlouhleté studie. Ta mapovala subjektivní vnímání stresu v souvislosti s každodenním životem. Výsledky překvapily i samotné autory studie.

Výzkum odhalil, že lidé celkově pociťují mírně větší míru každodenního stresu. V průměru se jednalo o +2 %, tedy cca 1 týden stresu navíc každý rok. Překvapující ovšem byly výsledky u generace lidí středního věku (45-64 let), kteří vykazovali až o 19 % více každodenního stresu, což je 64 stresových dní navíc každý rok.

Vědci zjišťovali vnímání stresu u respondentů různých věkových skupin v letech 1990 a 2010. Nyní odpovědi porovnali a dočkali se tohoto nečekaného výsledku.

Lidé středního věku se dnes cítí více ve stresu
Zdroj: pixabay.com

Každodenní stres se netýká jen mladých

Vědecký tým zabývající se výzkumem vnímání každodenního stresu v životě byl do jisté míry překvapen výsledky. Šetření ukázalo, že nejvíce pociťují zhoršení stresové situace zástupci tzv, středního věku, tedy lidé ve věku 45 a 64 let. Mezi nejčastější důvody patří fakt, že dnešní doba je příliš hektická, používané technologie se rychle mění, předpokládá se plné nasazení a znalost těchto technologií a zároveň se nabízí málo jistot, o které se člověk může opřít, a to jak z ekonomického, tak emocionálního hlediska.

Experti naopak předpokládali, že nejhůře na tom budou mladší generace známé jako generace X, Y nebo mileniáni. Ti v současné době řeší především financování vlastního bydlení a skloubení pracovního, rodinného a osobního života. Překvapivě však nemají tendenci vnímat situaci výrazně negativně. Pravděpodobně je to dáno faktem, že tyto problémy řešili lidé v tomto věku i před 20, 30 a 40 lety.

Mladí pracující lidé se lépe vyrovnávají se stresem
Zdroj: pixabay.com

Naučte se zvládat každodenní stres

Pokud vám současný život kolem vás připadá příliš rychlý a nejistý, nemusíte se nutně nechat semlít jeho soukolím. Většina odborníků napříč světem se shoduje, že osobní štěstí je stav mysli, ne výsledek vnějších okolností. 

Naučte se najít si v každodenním shonu chvilku pro sebe a snažte se vnímat svět pozitivně. Můžete také zavést drobné osobní či rodinné rituály, které vám pomohou alespoň částečně získat jistotu a klid po hektickém dni. Může jít o společnou večeři, pár stránek přečtené knížky nebo třeba půl hodinky péče o domácí rostliny či zahradu.

Zahradničení pomáhá zvládat každodenní stres
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X