Trápí vás vysoký cholesterol? Chcete se vyhnout polykání léků? Užívání tabletek je sice pohodlné, ale přírodní léčba nemá na lidský organismus tolik negativních dopadů. Můžete vyzkoušet obě varianty, porovnejte výsledky a sami se rozhodněte, v čem budete pokračovat. Jak na to?
Jedno nebo druhé
Vysoké hodnoty cholesterolu s sebou přináší velké množství zdravotních komplikací a většina z nich souvisí s omezenou funkcí srdce. Včasná léčba zamezí problémům s krevním tlakem a s průchodnodností žil a zároveň výrazně sníží riziko mrtvice.
Léky ale bývají poměrně silné a negativně ovlivňují lidský organismus, mohou způsobovat nevolnosti, malátnost, přibírání na váze nebo dušnost. To u přírodní léčby hrozí jen zřídka. Pokud už se ale pro bylinky rozhodnete, konzultujte to se svým lékařem. Některé z nich se totiž s vybranými léky nesnesou.
Věděli jste, že běžné léky na cholesterol mají příznivý vliv na vaše trávení?
Kozinec z čínské medicíny
Některým rostlinám se v našich podmínkách nedostává takového věhlasu, jaký by si zasloužily. Patří mezi ně i kozinec blanitý. Využívá se především v čínské medicíně, ale pro svoje účinky na snižování hladiny cholesterolu, se kterým v Evropě bojuje značné množství lidí všech věkových kategorií, se pomalu dostává i k českým spotřebitelům. Mimo to má antibakteriální a protizánětlivé účinky, vytváří protistresovou bariéru a posiluje imunitní systém.
Hloh od starých Římanů
Hloh se v přírodní léčbě využívá poměrně hojně. Už staří Římané znali jeho blahodárné účinky na lidské srdce. Pravidelným užíváním se nejen daří snižovat hladinu cholesterolu, ale i předcházet srdečnímu selhání. Někteří odborníci jsou ale k hlohu hodně zdrženliví a nepřipisují mu ani zdaleka takové schopnosti. Můžete ho preventivně užívat ve formě čaje, sirupu nebo tablet. Ale pozor! Hloh patří mezi rostliny, které chtějí volné pole působnosti. Berličku v podobě léků nepotřebují.
Lněné semínko během menopauzy
Seznam superpotravin, které mají ve zdravém jídelníčku nezastupitelné místo, se před několika lety rozrostl o lněné semínko a lněný olej. Aktuální studie ukazují, že mimo celou řadu zdravotních přínosů v poměrně krátkém čase snižuje cholesterol u většiny pacientů. Nevyjímaje ani ženy po menopauze, kde jde kvůli hormonálním změnám o složitý proces. Vyjma toho jeho pravidelným užíváním podpoříte hubnutí a pomůžete pročišťování střev.
Rybí olej
Rybí olej patří mezi doplňky, které mohou bez obav užívat starší generace, lidé v aktivním věku i děti. Pokud chcete příjem omega 3 mastných kyselin zvýšit a cíleně snížit hladinu cholesterolu, zařaďte do jídelníčku ryby (losos, tuňák, pstruh, sleď, sardinky), vlašské ořechy nebo sojové boby. To všechno působí nejen jako prevence, ale i jako prostředek pro zmírnění projevů různých nemocí srdce.
Podívejte se také na další výhody užívání omega 3 mastných kyselin a jejich vliv na vaše zdraví.
Červená kvasnicová rýže
Speciální druh rýže se řadí k dalším pokladům, které ukrývá čínská medicína. Tento druh se vyrábí za použití specifického druhu kvasnic – Monascus purpureus. Na snižování hladiny cholesterolu se velkou měrou podílí sloučenina monakolin K. Hravě si poradí i s krevním cukrem a s rakovinovými buňkami.
Česnek nejen na imunitu
Pro svou pálivou chuť a čpavé silice stojí česnek často stranou, ale jeho pozitivní vliv na lidské zdraví – od nastolení rovnováhy v trávicím systému až po snižování hladiny cholesterolu – se nedá popřít. Nemusíte ho jíst samostatně, stačí se mu nevyhýbat při vaření. Je součástí kuchyní po celém světě a do těla ho tak dostáváte zcela přirozeně.
Zdroj: healthline.com
Je to tak příroda léčí sama jen se do toho pustit
Česnek to je jednička
V článku byl jen nástin několika druhů potravinových doplňků vhodných pro snížení cholesterolu. Pokud má člověk problém s cholesterolem, tyto potraviny či doplňky ho nespasí.
Informace dle mého názoru jsou nedostatečné, povrchní
Nejsem propagátor žádných doplňků stravy, ale mohu potvrdit z vlastní zkušenosti,že Omega má na cholesterol velký vliv. Odmítla jsem léky na cholesterol a užívala Omegu. Výsledek mně velmi překvapil, mám normální hladinu. Taky mám ráda česnek, používám hodně při vaření.
Dobrý den, tak mi napušte prosím co mi sníží cholesterol.
Denně jíst stroužek česneku , mám vyzkoušený jablečný ocet , dvě polévkové lžíce ve 2dl vlažné vody ráno na lačno a večer před spaním, ale nečekejte, že se vám cholesterol za týden zlepší ono to trvá aspoň měsíc.