Alkohol v malém množství neškodí

Alkoholické nápoje mohou mít své místo ve výživě a ve zdraví, ale jen pokud se užívají střídmě. Je nesporné, že silné pití alkoholu působí zdravotní obtíže a předčasná úmrtí.

Červené víno

Ze zdravotního hlediska může být určitým přínosem. Mylný je však názor, že alkohol snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Výzkumy prokázaly, že tři nebo čtyři sklenky červeného vína denně udržují v krvi vysokou hladinu cholesterolu, která je jednou z příčin aterosklerózy. Naproti tomu tři skleničky červeného vína denně údajně zvyšují hladinu antioxidantů v krvi, čímž organismus před vznikem aterosklerózy chrání. Červené víno také snižuje riziko vzniku krevních sraženin.

Kalorie v alkoholu

V první řadě je alkohol zdrojem „prázdných“ kalorií, i když v některých nápojích je i nepatrné množství živin. Zejména ve víně a v některých druzích piva, které obsahují minerální látky a vitaminy skupiny B.

Alkohol je sice plný kalorií, které organismu okamžitě dodávají energii, ale chybí v něm základní živiny a vitaminy. Proto se při častém a nadměrném pití cítí člověk nasycen a tím se vystavuje nebezpečí nedostatečné výživy. Přílišné pití navíc poškozuje játra, neboť snižuje jejich schopnost vstřebávat bílkoviny a ukládat vitaminy rozpouštějící tuky. Všechny alkoholické nápoje přispívají k obezitě, zvláště ale pivo. I když nemá tolik kalorií jako víno či destiláty, nebezpečí tkví v tom, že se pije ve větším množství.

Alkoholismus

Alkoholici přijímají většinu kalorií z alkoholických nápojů a v opilosti si na jídlo obvykle ani nevzpomenou. Je to návyková choroba, jejímiž následky jsou snížená vnímavost mozku na tuto látku a změny v chování. Nízká hladina základních živin, zejména vitaminu B12 a tiaminu poškozuje nervový systém, přičemž výrazný nedostatek tiaminu má za následek dezorientaci, selhávání paměti a vymýšlení, které paměť nahrazuje. Při notorickém pití se játra zvětšují a ukládá se v nich tuk. Každý pátý alkoholik onemocní cirhózou, která je nejčastější příčinou rakoviny jater a jejich smrtelného selhání. Riziko cirhózy zvyšuje strava chudá na bílkoviny a základní živiny (zejména mastné kyseliny, vitaminy A, C a E, tiamin a zinek), které pomáhají rozkládat alkohol a odklízet tuk z jater.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X