Léky na cholesterol vám vyladí střeva

Léčba vysoké hladiny cholesterolu se většinou neobejde bez medikace. Nedávný výzkum odhalil, že používané léky příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Pokud užíváte léky na cholesterol, máme pro vás dobré zprávy. A jak můžete zlepšit trávení a nastartovat hubnutí i bez prášků?

Léky podporují miliony přátelských bakterií

Vnitřek lidských střev je doslova plný bakterií, které jsou zodpovědné nejen za správné trávení jídla, ale také naši imunitu. Správné fungování trávicího traktu přímo souvisí s obranyschopností vůči nejrůznějším onemocněním.

Výzkumný tým z lékařské fakulty Kodaňské Univerzity dlouhodobě sledoval více než 900 pacientů z několika zemí. Ti se léčili s vysokou hladinou cholesterolu a byla jim podávána příslušná medikace. Pozorování prokázalo, že u pacientů, kterým byly léky dlouhodobě podávány, se výrazně zvýšil počet střevních bakterií.

Stejné závěry publikovala i belgická studie zkoumající vzorek 2000 obézních pacientů.

Léky na cholesterol zlepšují trávení
Zdroj: pixabay.com

Lepší trávení pomáhá hubnutí

Pacienti s posílenou střevní mikroflórou vykazovali i další změny- úbytek na váze. Tito většinou obézní lidé totiž trpěli na špatné trávení. Díky zlepšení stavu střev se u nich trávicí obtíže zlepšily nebo zcela vymizely. To mělo za následek zlepšení metabolismu potravin a s ním spojené hubnutí. 

Zlepšení stavu střev je přisuzováno statinům. Tyto látky jsou obsaženy v lécích na snížení hladiny cholesterolu a jejich funkcí je redukce některých tuků v krvi.

Vysoká hladina cholesterolu se často objevuje v souvislosti s dalšími civilizačními chorobami, jako je zmíněná obezita nebo srdeční onemocnění. Úbytek tělesné hmotnosti tak u pacientů pomohl zlepšit i další související potíže. 

Dobré trávení napomáhá hubnutí
Zdroj: pixabay.com

Jak posílit střevní mikroflóru

Pokud máte problémy s trávením nebo oslabenou imunitou, můžete posílit svá střeva i bez léků na cholesterol. Vyzkoušejte několik jednoduchých tipů jak si zlepšit střevní mikroflóru, které zvládnete i doma:

  • zvyšte příjem probiotik a prebiotik
  • jezte jogurty, pijte kefíry
  • vyzkoušejte fermentovanou zeleninu, kysané zelí nebo asijské kimči
  • omezte konzumaci jednoduchých cukrů
  • jednou za čas zařaďte půst a pijte jen čistou vodu
  • snídejte ovesné vločky, skvěle vám pročistí střeva
Podpořte trávení konzumací fermentovaných potravin
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X