Hlídáte si cukr? Snažíte se omezit množství sacharidů ve stravě? Možná nevíte, že s obojím vám může pomoci diabetická dieta. Jídelníček pro diabetiky má přísná pravidla, ale je to skvělý nástroj, s jehož pomocí budete mít cukr pod kontrolou. A není vhodný pouze pro diabetiky, nýbrž pro každého, kdo si chce hlídat svůj denní příjem cukrů a držet ho v rozumné míře. Jak na to?
Co od diabetického jídelníčku očekávat
Nejprve si celý jídelníček představíme. Jeho podstata je jasná, nyní si tedy pojďme přiblížit, co dalšího od ní očekávat. Kromě nízkého obsahu cukru má také nízký obsah tuků, nízký obsah kalorií a klade důraz na příjem čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva.
Každý cukrovkář nejspíš ví, že jakmile zkonzumuje velké množství tučného, kalorického nebo sladkého jídla, zvýší tím hladinu glukózy v krvi. Pokud by k tomuto jevu docházelo opakovaně, riskoval by své zdraví, zejména poškození srdce, nervů a ledvin. Aby se tomuto jevu předešlo, je nutné jíst pravidelně a taková jídla, která mají nízký až střední obsah tuků, kalorií a cukrů.
Sledujte glykemický index potravin
Dieta při cukrovce tedy neznamená pouhé omezení cukrů, ale i dalších složek potraviny, které mohou zvyšovat hladinu glukózy v krvi. Pokud nevíte, které to jsou, sledujte tzv. glykemický index. Právě tento údaj značí, nakolik se po požití konkrétního jídla nebo pití rozkolísá hladina krevního cukru. Hodnoty GI pro jednotlivé potraviny naleznete ve volně přístupných tabulkách na internetu, někteří výrobci pak uvádí tento údaj přímo na obalech potravin.
Hledáte ideální potraviny na hubnutí i snížení hladiny krevního cukru? Zkuste cottage sýr, chutná skvěle a vaše tělo jej bude milovat hned z několika důvodů.
Hodnoty glykemického indexu se vyplatí sledovat, i když se snažíte hubnout. Pokud se totiž pravidelně po hlavním jídle poohlížíte po sladké tečce, znamená to, že váš oběd měl příliš vysoký GI, následuje propad a vaše tělo hledá rychlý zdroj cukru na opětovné doplnění hladiny. Jinými slovy, dopřejte si zdravější oběd a nebudete mít na sladké chuť.
Jaká jídla do jídelníčku zařadit
Důvody, proč jídelníček pro cukrovkáře vypadá, jak vypadá, jsme si již vysvětlili, nyní si pojďme vyjmenovat jídla, která do něj patří:
- Dopřávejte si během dne několik porcí čerstvého ovoce a zeleniny.
- Před pečivem z bílé mouky dávejte přednost tomu celozrnnému.
- Upřednostňujte nízkotučné mléčné výrobky.
- V jídelníčku by neměly chybět ani luštěniny, mají nízký glykemický index.
- Vaše srdce a cévy ocení konzumaci ryb. Smaženým rybám se však raději obloukem vyhýbejte. Zato se nebraňte makrelám, tuňákovi ani sardinkám.
- Z tuků dávejte na přední příčky ty zdravé, mononenasycené tuky a oleje, které najdete jak v avokádu, oříšcích, tak i v arašídovém másle.
Co nejíst při cukrovce
Potraviny, které by se ve vašem jídelníčku měly objevovat často a pravidelně, jsme si již vyjmenovali. Proto neuškodí zmínit naopak i ty, které zkuste časem zcela přestat konzumovat nebo alespoň omezit jejich konzumaci na úplné minimum. Mezi nevhodné potraviny patří:
- mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
- margaríny
- slanina
- klobásy a další uzeniny
- párky
- průmyslově zpracované potraviny (hotovky, polotovary, sladkosti, krekry, instantní polévky…)
Mezi výsledky diety pro cukrovkáře patří i snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob, prevence některých druhů rakoviny a její poctivé dodržování vám také zajistí, že nebudete přibývat na váze. Vyzkoušíte ji?
Je pro vás diabetická dieta příliš přísná? Vyzkoušejte i další stravovací metody omezující příjem sacharidů, mezi ty nejoblíbenější patří low-carb dieta.
Zdroj: mayoclinic.org
dobry jeto