Cottage sýr je skvělý pomocník při hubnutí, posilování i v boji s cukrovkou

Chcete zhubnout? Začali jste cvičit a chcete mít vyrýsované svaly? Hledáte levný a přírodní zdroj bílkovin? Odpověď na všechno zní cottage sýr. Zařaďte oblíbený čerstvý sýr do svého jídelníčku a dopřejte si výživovou bombu, která vám pomůže zatočit s kily navíc.

Co obsahuje cottage sýr

Cottage sýr je označení pro druh čerstvého sýra s typickou hrudkovitou strukturou. Existuje v různých variantách a u nás jej nejčastěji koupíte ve dvou stupních tučnosti a bez dalšího dochucení. Díky tomu si snadno vyberete méně či více tučný druh sýru, který má v kuchyni velmi široké využití, a to jak v teplé, tak studené a upravená na slano i na sladko.

Cottage sýr má významnou výživovou hodnotu a jeho konzumace je rozhodně zdraví prospěšná. 

250g balení cottage sýru s 1% tuku v průměru obsahuje:

  • jen 165 kalorií
  • 30 g bílkovin
  • pouze 6,5 g sacharidů (laktózy)
  • minerály jako fosfor, selen, sodík
  • vysoké množství vápníku (15% doporučené denní dávky dospělého)
  • vitamíny B6 a B12 (60% DDD)
  • riboflavin a kyselinu listovou
recepty s cottage sýrem
pixabay.com

Cottage sýr a hubnutí

Hledáte ideální potravinu na hubnutí? Cottage sýr je výborná volba hned z několika důvodů. Především má skvělý poměr živin, kdy při nízkém počtu kalorií a cukrů přijmete spoustu zdravých bílkovin. Zároveň dodáte tělu množství vitamínů a minerálů, čímž přispějete k pestrému jídelníčku.

Díky vysokému obsahu proteinů vás jídlo obsahující cottage sýr zasytí na delší dobu. Je proto ideální jako součást svačin či večeře. Studie dokazují, že efekt pocitu plnosti je u čerstvého sýra stejný, jako u vajíček.

Pokud máte problém s neustálýn uzobáváním mezi jídly, vyzkoušejte potraviny, které vás zasytí na delší dobu.

jak rychle zhubnout
pixabay.com

Proteiny z cottage sýru

Dali jste se na pravidelné cvičení a chcete podpořit své snažení tou správnou výživou? Zapomeňte na drahé proteinové doplňky stravy, které jsou určeny především pro profesionální sportovce a zařaďte do jídelníčku přirozené zdroje bílkovin. 

Cottage sýr obsahuje zhruba 70% bílkovin z celkové kalorické hodnoty, což jej právem řadí mezi potraviny bohaté na proteiny. Nebojte se využít čerstvý sýr netradiční cestou- můžete si z něj třeba umixovat chutný koktejl s ovocem nebo jej přidat do běžných jídel, která se rázem stanou výživově hodnotnými. Zkuste trochu cottage sýru zamíchat třeba do těsta na palačinky nebo vaječné omelety.

proteiny v potravinách
pixabay.com

Jak zabránit inzulínové rezistenci

Víte, co je to inzulínová rezistence? Velmi zjednodušeně se jedná o stav, kdy je vaše tělo natolik zvyklé na pravidelné vysoké dávky cukru, že je nedokáže správně zpracovat a narůstá riziko rozvoje cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.

Podle nedávných výzkumů může konzumace neslazených mléčných výrobků snížit pravděpodobnost vzniku inzulínové rezistence a ochránit vás před více závažným onemocněním.

pomazánka z cottage sýru
pixabay.com

Snadné recepty s cottage sýrem

Pokud vám chutná cottage sýr jenom tak, můžete si jej namazat na celozrnný toast nebo použít místo balkánského či feta sýru na zeleninový salát. Cottage sýr je ale výbornou alternativou nezdravých pochutin, jako je majonéza, dip nebo tučná ricotta.

Cottage sýr si můžete bez obav dopřát také na sladko. Na rozdíl od tvarohu má jemnější strukturu a není třeba jej doslazovat. Vyzkoušejte třeba zapečené müsli s cottage sýrem, ovocný salát se sýrovou zálivkou místo jogurtu nebo přidejte trochu cottage sýru do palačinek či vaflí.

Nemusíte se bát ani tepelného zpracování čerstvého sýra. Je výborný jako součást míchaných vajíček, těstovin nebo sladkých koláčů a buchet.

Vyzkoušejte i další jednoduché a rychlé recepty na jídla s vysokým obsahem proteinů.

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X